Psychologia Jak wzbudzić sympatię u innych?

Jak wzbudzić sympatię u innych?

-

Naturalne jest, że potrzebujemy akceptacji i życzliwości. Jest to szczególnie ważne u nastolatków, gdzie występuje silna potrzeba przynależności do grupy. Bycie lubianym to nie tylko kwestia posiadania przyjaciół, ale też dobra atmosfera. Jak wzbudzać sympatię? Przede wszystkim trzeba być naturalnym, życzliwym i uśmiechniętym. Uśmiech działa cuda! Ważny jest również sposób zwracania się do kolegów i koleżanek. Róbmy to zawsze po imieniu, ewentualnie akceptowaną i przyjęta przez rozmówcę ksywką (choć tutaj istnieje niebezpieczeństwo, iż usłyszymy, że ksywka ta jest zarezerwowana tylko dla najbliższych przyjaciół).

W kontaktach z innymi trzeba dać sobie trochę luzu. Często jest tak, że jak zabiegamy o czyjeś zainteresowanie i sympatię, to staramy się o to ze wszystkich sił, niesamowicie się przy tym spinając. W efekcie jesteśmy podenerwowani, nasz uśmiech wydaje się sztuczny i sprawiamy wrażenie nieautentycznych. To na pewno nie wzbudza sympatii.

Trzeba więc odrzucić udawanie i nadmiernie się nie spinać. Przyjmijmy, że kolega lub koleżanka ma prawo za nami nie przepadać. Często takie „odpuszczanie” i postawienie na naturalność sprawia, że znajdujemy bliskich tam, gdzie ich nie widzieliśmy. Poza tym w całej klasie szkolnej lub w większej grupie pewnie znajdzie się jeszcze jakaś bardziej wycofana osoba. Może warto jest zaprzyjaźnić się właśnie z nią?

Dobrze jest też przyjrzeć się samemu sobie. Z cechami irytującymi innych (głównie negatywnymi) można powalczyć. Sprawiamy wrażenie przemądrzałych lub samolubnych? Zmieńmy to, bądźmy życzliwi i koleżeńscy, uczynni, składajmy życzenia imieninowe i urodzinowe znajomym z klasy.

Uwaga!

Na drobne zaczepki nie trzeba zwracać uwagi. Skupmy się na tych osobach, które są dla nas miłe. W razie większych problemów czy trudności warto jest zwrócić się do wychowawcy lub znaleźć osobę, z którą można porozmawiać „od serca”. Czasami warto odpuścić staranie się o czyjąś aprobatę i zacząć zachowywać się naturalnie. Dobrze jest wyszukać przyjazną osobę, jeśli nie w swojej, to w klasie równoległej.

Czy wiecie jak jeszcze wzbudzić sympatię w innych ludziach? Dajcie znać w komentarzu.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zupa z kalarepy – przepis

Oberiba to po śląsku kalarepka - krewna kapusty, jednak znacznie lżej strawna i doskonała do chrupania nawet przez małe dzieci, ze względu na soczystość, łagodny smak i delikatną, kruchą konsystencję. Można ją dusić, faszerować i przyrządzać z niej znakomitą zupę, która wiosną często gości na stołach nie tylko śląskich gospodyń.

Jak założyć akwarium?

Aby cieszyć się pięknym domowym akwarium musimy wcześniej przemyśleć wiele kwestii, np. jakie rybki będziemy hodować i w jakiej ilości, gdzie ustawimy akwarium – od tego bowiem zależy rodzaj przygotowań.

Zobacz też

Jaka muzyka do medytacji i jogi?

Wielu z nas zmęczonych ciągłym biegiem, wiecznie się zamartwiających i zestresowanych, w pewnym momencie próbuje znaleźć dla siebie jakiś sposób, by przez chwilę wytchnąć, odpocząć od zgiełku codziennego życia. Część odkrywa wówczas medytację czy jogę, które pozwolą nam się zrelaksować, odprężyć i wyciszyć. Sam proces medytowania czy ćwiczeń dużo daje, a wsparty odpowiednim tłem muzycznym staje się jeszcze przyjemniejszy, a co za tym idzie – pomocny.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: