Psychologia Jak radzić sobie z pseudokibicami w szkole?

Jak radzić sobie z pseudokibicami w szkole?

-

Jako nauczyciele musimy wiedzieć, że pseudokibice, tudzież chuligani, działają przede wszystkim w grupie. Bez względu na cechy indywidualne, grupa daje siłę. Pojedynczo chuligani często nie zachowują się tak jak w towarzystwie kumpli. Działania szkoły skierowane w pojedyncze jednostki będą z pewnością bardziej efektywne niż wobec grupy. Chuligaństwo jest często próbą zwrócenia na siebie uwagi i warto jest próbować dotrzeć do młodzieży. Mecz staje się tylko okazją do wyrażenia swojej agresji.

Wrogiem jest oczywiście konkurencyjna drużyna oraz jej kibice. Akcje rzadko kończą się na wyzwiskach i wulgaryzmach. Często dochodzi do awantur, przepychanek i regularnych bijatyk. Niestety zdarzają się okaleczenia, a nawet śmierć.

Dobrze uświadamiać nastolatków w zagrożeniach, wspominać o młodych ludziach tracących życie w taki sposób. Okazją ku temu powinny być zawsze „białe marsze”.

Działania profilaktyczne są skierowane przede wszystkim w miejsce, gdzie wyzwala się źródło chuligaństwa, czyli stadiony sportowe. Znaczne szanse dotarcia do nastolatków mają kluby sportowe i sportowcy.

Niektóre pomysły sprawdzają się, ale muszą być konsekwentnie przestrzegane. Należałoby więc legitymować kibiców podczas każdego wejścia na stadiom czy też obowiązkowo przeprowadzać rewizję. Szkoły mogą próbować nawiązywania współpracy z klubami. Ważnym punktem, w który trzeba „uderzyć” jest anonimowość, która daje pseudokibicom przekonanie o bezkarności. Dobrym pomysłem są więc zdjęcia z monitoringu czy podawanie ich do publicznej wiadomości, a następnie pociągnięcie konsekwencji również w szkołach.

Jak natomiast radzić sobie, gdy pseudokibic daje ewidentny wyraz swojej tożsamości w szkole, naruszając spokój i bezpieczeństwo innych? Trzeba wtedy podjąć procedury przewidziane w postępowaniu z chuligańskimi wybrykami. W zależności od sytuacji, od rozmiaru zachowań i zagrożenia, będzie to wezwanie rodziców, rozmowa z dyrekcją szkoły, strażnikami miejskimi i policją, bądź skierowanie sprawy do sądu.

Uwaga!

Nauczyciele, którzy chcieliby zgłębić zagadnienie tzw. kiboli, mogą sięgnąć po książkę M. Babika „ Szkoła wobec subkultury pseudokibiców”.

Czy macie inne pomysły na to jak można radzić sobie z problemem pseudokibiców w szkołach? Może placówki, w których się uczyliście wprowadzały ciekawe rozwiązania? Dajcie znać w komentarzu.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zabawy plastyczne dla dzieci

Plastyka jako dziedzina sztuki służy rozwijaniu wyobraźni dziecka, powoduje że widzi ono dalej, że widzi więcej. Uwrażliwia na to co jest wokoło. Dzieci jako twórcy mogą mieć poczucie wyjątkowości.

Co zamiast płytek w kuchni i łazience? Płyty pleksi!

Pleksi zamiast płytek? Czy to możliwe? Tak, to rozwiązanie,...

Zobacz też

Jak czyścić aluminiowe garnki?

Nie tylko garnki, ale wszystkie kuchenne naczynia aluminiowe tracą swój blask. W miarę upływu czasu pokrywają się one charakterystycznym, ciemnym nalotem (tlenkiem glinu). Jak więc temu zapobiegać?

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: