Jeżeli zdecydujemy się na wizytę u psychoterapeuty, powinniśmy zrobić rozeznanie. Przede wszystkim musimy być świadomi tego, iż nie każdy terapeuta będzie w stanie pomóc nam z naszym problemem. Przykładowo: specjalista od zaburzeń psychicznych nie będzie odpowiedni dla nas, jeśli zgłosimy się z problemem wychowywania dzieci. Każdy psychoterapeuta specjalizuje się w pewnym zakresie – jaki jest to zakres, należy sprawdzić jeszcze przed pierwszą wizytą. W przeciwnym wypadku, po wstępnej rozmowie, możemy zostać odesłani do innego specjalisty.

W momencie, gdy nie możemy zdecydować się pomiędzy kilkoma specjalistami, warto zadzwonić do każdego z nich i przeprowadzić krótki dialog. Naszego terapeutę powinno cechować:

– zaangażowanie w podejmowany temat;

– życzliwość;

– profesjonalizm;

– poważne traktowanie naszej osoby i zgłaszanego problemu.

Już po krótkiej rozmowie telefonicznej powinniśmy być w stanie ocenić, który specjalista przypadł nam najbardziej do gustu i z którym najprzyjemniej prowadziło się nam rozmowę.

Warto również zastanowić się, czy płeć terapeuty ma dla nas jakieś szczególne znaczenie. Istnieją bowiem przypadki, w których jest to bardzo ważna kwestia.

Po pierwszym spotkaniu będziemy wiedzieli, czy dany terapeuta nam odpowiada. Jeśli jednak podczas spotkania czuliśmy się nieswojo, nie powinniśmy z całą pewnością zapisywać się na siłę na kolejne sesje. Właściwym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie oczywiście dalsze poszukiwanie odpowiadającego nam specjalisty.

Czym kierujecie się przy wyborze terapeuty? Co jest dla Was najważniejsze? Podzielcie się swoimi opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSyndrom autostrady – co to jest?
Następny artykułAfirmacja – co to, co daje, przykłady

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here