Lęk może pojawiać się i dominować nad naszymi emocjami z różnych powodów; przybiera różnoraką postać. Może stanowić reakcję na coś konkretnego, daną sytuację życiową, chorobę, stresującą pracę. Czasem jednak jest wyrazem niepewności dotyczącej relacji międzyludzkich, strachem emocjonalnym, na przykład przed samotnością, starością, śmiercią, może też stanowić strach irracjonalny, którego przyczyny nie jesteśmy do końca sprecyzować, mimo że lęk jest bardzo konkretny. Czy istnieją sposoby jego zminimalizowania?

Znany i kontrowersyjny filozof Osho pisze w swoich książkach wiele na temat strachu. Jedną z jego obserwacji jest to, że im bardziej uciekamy od swoich lęków, tym bardziej w nas one pęcznieją. Zazwyczaj to, czego się boimy staje się tak groźne, ponieważ unikamy stawienia czoła problemowi, przez co z tym większą siłą lęk staje się niechcianą częścią naszego życia, której nie wiemy jak się pozbyć.

Osho udziela konkretnych wskazówek, jak pozbyć się lęku. Przede wszystkim należy sobie zdać z niego sprawę. Przyznaj się sam przed sobą, że się boisz. Nie idealizuj swojego życia emocjonalnego. Kiedy już przyznasz się, sam przed sobą, że się boisz, znajdź przyczyny uczucia. Spróbuj przeanalizować to, co stanowi jego fundament. Następnie zastanów się, czy słusznie się obawiasz, czy masz powód do tego żeby się bać, czy też wyolbrzymiasz przyczynę strachu. W momencie kiedy spojrzysz w wielkie oczy strachu, zacznie on maleć, pisze Osho. Ucieczka zaś będzie tym, co go wznieca. Jeśli przyznasz, ze rzeczywiście masz powód do tego, by się lękać, przeanalizuj co możesz zrobić, by ominąć lub zminimalizować skutki tego, czego się boisz. Powinno to pomóc.

W walce z lękiem pomaga też rozmowa, najlepiej z kimś bliskim, kto cię zrozumie. Przełam swoje opory, które często związane są z tym, że wydaje ci się iż twoja osoba nabiera śmieszności, kiedy mówisz o lęku. Zaufaj i opowiedz o swoim strachu.

Spróbuj medytacji oraz poświęć chwilę codziennie na świadome głębokie oddychanie. Oddech sprawia, że nasze ciało staje się zrelaksowane, a odprężenie jest przeciwieństwem napięcia, jakie wywołuje strach. Poprzez oddech i medytację możesz zwalczać swój strach pośrednio – nie dotykając przyczyn – ale równie skutecznie.

Wysiłek fizyczny również pomoże ci odpocząć i przeciwdziałać stanom lękowym. Ale nie taki, który ma na celu zatracenie się i ucieczkę od rzeczy, które cię martwią. Znajdź takie zajęcie (sport, joga, rower), podczas których będziesz pracować z oddechem i postawą, co również pomoże ci pokonać lęk.

Pokonaliście kiedyś jakiś swój lęk przed czymś? Co zrobiliście, aby tego dokonać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here