Rodentofobia, bo tak nazywa się lęk przed gryzoniami, dotyka stosunkowo niewielką część populacji. Można przypisać mu funkcję adaptacyjną, gdyż ludzie najczęściej boją się gryzoni z obawy przed ugryzieniem i chorobą.

Czasami rodentofobia towarzyszy ludziom odkąd pamiętają. Inni natomiast nabywają tę fobię w momencie natknięcia się na gryzonia nie nastawionego przyjaźnie. Myszki, chomiki czy szczury, choć małe, posiadają spore i niesamowicie ostre zęby. To ich widok wzbudza najczęściej ludzki strach. Również niesamowita zwinność tych stworzonek sprawia, że ludzki wzrok momentami nie potrafi za nimi nadążyć. Gdy gryzoń zniknie osobie z pola widzenia, może ona poczuć lekkie dreszcze i zaniepokojenie.

Czasami lęk przed gryzoniami przybiera tak drastyczną formę, że ludzie go przejawiający doznają dolegliwości somatycznych, jak: bóle głowy, nudności, wymioty, drgawki, rozbiegany wzrok, uczucie suchości w ustach, szum i dudnienie w uszach, przyśpieszone bicie serca, wzrost ciśnienia, rozszerzone źrenice.

W skrajnych przypadkach ludzie reagują chęcią ucieczki nawet nie na widok żywego zwierzaka, lecz na jego zdjęcie, film z jego udziałem, czy też nagrany głos (piski).

Odczuwacie paniczny lęk przed gryzoniami? Macie przypuszczenia, skąd się on wziął? Czy zawsze tak było? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLęk przed ekspozycją społeczną – objawy, leczenie
Następny artykułLęk przed gołębiami – objawy, co robić?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here