Ekspozycja społeczna jest czymś, z czym wiele osób sobie zwyczajnie nie radzi. Świadomość tego, iż jesteśmy osądzani, poddawani ocenie a nasze wypowiedzi są dokładnie weryfikowane, wzbudza nie lada lęk. Nic więc dziwnego, że ludzie wolą stronić od tego typu sytuacji. Czasami zdarza się jednak, że jesteśmy zmuszeni do częstych wystąpień na forum – wymaga od nas tego nasza praca, rola w rodzinie itp. Jak poradzić sobie z wszechogarniającym lękiem, przeszywającym nas na wskroś w takim momencie?

Przede wszystkim należy starać się przewidywać tego rodzaju sytuacje. Jeśli wybieramy się na konferencję lub szkolenie, którego jesteśmy głównym organizatorem, możemy oczekiwać, iż zostaniemy o coś zapytani. Również przy codziennych sytuacjach, jak urodziny, miejmy świadomość, że jako solenizanci możemy zostać poproszeni o przemówienie na zorganizowanym dla nas przyjęciu.

Lęk przed ekspozycją społeczną może powodować nie tylko dolegliwości psychologiczne, jak nerwicę, depresję czy wycofanie z kontaktów. Może prowadzić również do objawów somatycznych, takich jak: suchość w jamie ustnej, kołatanie serca, podniesione ciśnienie, drżenie ciała lub czasowy „paraliż”. Ważne jest zatem, aby podjąć pracę nad sobą i wyeliminować fobię.

Wskazana w tym celu jest psychoterapia lub terapia grupowa. Uczestnicy grupy mogą podzielić się między sobą doświadczeniami i sposobami radzenia sobie z trudnościami. Równie efektywne mogą okazać się różnego rodzaju treningi, jak trening umiejętności społecznych, czy trening asertywności. Dość często organizowane są także szkolenia z zakresu radzenia sobie z ekspozycją społeczną. Są na nich poruszane tematy lęku, techniki budowania zdrowych relacji ze słuchaczami. Uczestnicy nabywają także umiejętności improwizowania wystąpień, podnoszenia poczucia swojej wartości oraz statusu społecznego.

Obawiacie się „odkryć” wśród ludzi? Czego boicie się najbardziej? Jak próbujecie sobie radzić? Opowiedzcie o Waszych doświadczeniach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLęk przed dorosłością – przyczyny, objawy, leczenie
Następny artykułLęk przed gryzoniami – objawy, co robić?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here