Zaburzenia nerwicowe charakteryzują się występowaniem licznych, charakterystycznych objawów. Wśród nich wyróżniamy objawy wegetatywne: bezsenność, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego- wymioty, nudności, brak apetytu; bóle głowy, brzucha, a także charakterystyczne odczuwalne mrowienie w obrębie rąk i nóg. Występują także silnie odczuwalne lęki (fobie). Jest to lęk patologiczny, tzn., że jego nasilenie jest niewspółmierne z istniejącym zagrożeniem, trwa dłużej niż istniejące zagrożenie. Jako objaw zaburzeń nerwicowych występują fobie społeczne, charakteryzujące się tym, że chory boi się kontaktu z innymi ludźmi, zwłaszcza dotyczy to obcych. Wśród fobii specyficznych mogą wystąpić lęk przed określonymi sytuacjami, z którymi na co dzień mamy do czynienia, lęk wysokości, klaustrofobia. Występujące lęki, mogą uniemożliwić normalne funkcjonowanie organizmu.

Ma to miejsce w przypadku, gdy określonym sytuacjom towarzyszy paniczny lęk. Nie myślimy wtedy racjonalnie, często mamy problemy z wysławianiem się.

Kolejnym objawem nerwicy jest egocentryzm. Chory uważa siebie za osobę najważniejszą, która powinna być w centrum zainteresowania. Jeśli otoczenie nie podziela jego zdania, to wchodzi w konflikt z otaczającymi go ludźmi. U chorych z zaburzeniami nerwicowymi można także zauważyć tzw. błędne koło. Chory zauważa u siebie np. bezsenność, co powoduje, że boi się nocy. Boi się, że znów nie będzie mógł zasnąc, to z kolei przyczynia się do tego, że nie jest w stanie się zrelaksować, jest zestresowany, a tym samym pobudzony, co utrudnia zaśnięcie. W czasie leczenia, zwraca się szczególną uwagę na jak najszybsze wyeliminowanie “nerwicowego błędnego koła”.

Dodatkowo każdy rodzaj nerwicy może wyróżniać się specyficznymi zaburzeniami, np. w nerwicy neurastenicznej, chory jest ospały, osłabiony, zniechęcony do życia, dodatkowo może być rozdrażniony. W nerwicy hipochondycznej szczególnie zaznaczony jest egocentryzm, w nerwicy depresyjnej bardzo zaznaczony jest spadek nastroju, chory jest smutny, przygnębiony, w nerwicy natręctw, jak sama nazwa wskazuje, występują zachowania czy myśli natrętne.

Do takich zachowań należy sprawdzanie kilkadzz\iesiąt razy dziennie, czy sa zamknięte drzwi, okna, ciągle mycie rąk, włosów, a do natrętnych myśli- należy np. przymusowe liczenie, lęk przed sytuacjami, które mogą być groźne dla bliskich, mogą spowodować ich śmierć.

Macie objawy nerwicowe? Jakie i od jak dawna? Konsultowaliście się z lekarzem? Dajcie znac.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta na mocne, zdrowe paznokcie
Następny artykułStany lękowe – leczenie

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here