Psychologia Oziębłość seksualna - przyczyny, leczenie, jak z nią walczyć?

Oziębłość seksualna – przyczyny, leczenie, jak z nią walczyć?

-

Utrata potrzeb seksualnych nazywana jest hipolibidemią. Jest to chwilowy lub długotrwały brak zainteresowania tematem seksualności – nie tylko samym stosunkiem, ale i tematami z nim związanymi, jak filmy pornograficzne, intymniejsze czułości, rozmowy o seksie itp.

Raport Seksualności Polaków, przeprowadzony w 2002 roku przedstawia niepokojące dane. Okazuje się, że co czwarta polka deklaruje brak zainteresowania seksem. Równocześnie do braku zainteresowania tematem seksualności przyznał się co ósmy mężczyzna.

Do najczęstszych przyczyn utraty zainteresowania realizacją potrzeb seksualnych zalicza się:

przebyte lub aktualnie trwające choroby;

zaburzenia gospodarki hormonalnej (często związane z koniecznością przyjmowania leków hormonalnych);

inne leki, zmniejszające popęd seksualny.

Przyczyn zaburzeń można dopatrywać się także we wcześniejszych przeżyciach seksualnych. Być może partner, z którym jednostka realizowała potrzeby seksualne, krytykował ją lub umniejszał jej seksualność. Przykładowo – jeśli partner drwił ze swojego kochanka, może pojawić się u niego silny lęk przed oceną ze strony kolejnych partnerów. To z kolei może prowadzić do zablokowania odczuwania jakiegokolwiek podniecenia seksualnego. Również konflikty, których partnerzy nie są w stanie polubownie rozwiązać, mogą prowadzić do braku zainteresowania sferą seksualną.

Konieczne może okazać się skorzystanie z usług specjalisty – seksuologa bądź psychologa, który pomoże w dotarciu do źródła problemu i wyeliminowaniu go.

Zauważyliście u siebie lub partnera/partnerki zmniejszoną ochotę na seks? Wiecie, z czym może się to wiązać? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kofta wegetariańska – przepis

Kofta jest daniem pochodzenia indyjskiego. To bardzo pożywne i zdrowe danie, nie rozczaruje nikogo.

Poufałość – co to, kiedy można sobie na nią pozwolić?

Wyraz poufałość ma zarówno konotacje pozytywne, jak i negatywne. Pozytywne znaczenie tego słowa sugeruje zażyłość pomiędzy dwójką ludzi.

Zobacz też

Czym jest protokół dyplomatyczny?

Protokół dyplomatyczny stanowi zbiór zasad, którymi kierować się powinni przedstawiciele różnych państw w polityce zagranicznej. Ustanowiono go, by nie dopuścić do nieporozumień i unormować w jakiś sposób międzynarodowe kontakty. Początki protokołu dyplomatycznego sięgają czasu kongresu wiedeńskiego (1815 rok), a o jego ważności w czasach współczesnych niech świadczy fakt, iż pieczą nad zasadami protokołu dyplomatycznego w Polsce zajmuje się specjalna komórka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zwana właśnie Protokołem Dyplomatycznym.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: