Psychologia Ekshibicjonizm - leczenie

Ekshibicjonizm – leczenie

-

Ludzie obnażający swe ciało starają się nie zdradzać swoich planów. Najczęściej osoba, której z dumą zaprezentuje swe przyrodzenie, jest zaszokowana i wstrząśnięta. Nikt bowiem nie spodziewa się że nagle, w publicznym miejscu, ujrzy nagie ciało. Fakt przerażenia tych osób wzbudza w ekshibicjoniście jeszcze większe podniecenie.

Według DSM-IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) – klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, aby stwierdzić wystąpienie ekshibicjonizmu, muszą być spełnione poniższe warunki:

impulsy, fantazje i zachowanie osoby powodują uczucie dyskomfortu i wstydu. Może dość również do zaniechania kontaktów towarzyskich, pogorszenia życia zawodowego lub innych obszarów;

objawy muszą występować co najmniej 6 miesięcy, przy czym mają to być silne i nawracające oznaki podniecenia seksualnego lub zachowania powiązane z prezentowaniem swojego przyrodzenia osobie, która zupełnie się tego nie spodziewa.

Metodą najczęściej stosowaną w przypadku leczenia parafilii (w tym ekshibicjonizmu), jest terapia awersyjna. Jej celem jest zredukowanie niepożądanych zachowań seksualnych. Mechanizmy wchodzące w skład terapii to warunkowanie, które polega na skojarzeniu ze sobą odpowiednich bodźców. Klient proszony jest o wyobrażenie sobie podniecającej go sytuacji, po czym jego zadaniem jest przywołanie sytuacji, które wywołują u niego negatywne emocje. Dodatkowym bodźcem awersyjnym jest nieprzyjemny zapach, który wydobywa się ze specjalnie przeznaczonego do tego celu urządzenia.

Metodą wspierającą terapię awersyjną jest terapia poznawcza oraz trening umiejętności społecznych.

Słyszeliście o tego rodzaju zaburzeniu? Myślicie, że może być groźne? Podzielcie się opinią.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Event marketing – co to jest?

Event w tłumaczeniu z języka angielskiego na nasz ojczysty, oznacza ni mniej ni więcej niż wydarzenie, zdarzenie. Wyrażenie znane jest doskonale nie tylko specom od reklamy, ale i każdemu pracownikowi korporacji, mediów, każdej osobie publicznej czy politykom. Wyraz do tego stopnia przyjął się w naszym społeczeństwie, że słowo to na stałe zagościło w naszym języku. Nie dziwi to nikogo, skoro krótkie słowo event zawiera w sobie kilka polskich znaczeń. Łatwiej powiedzieć że firma organizuje active event, niż że organizuje wydarzenie, spotkanie pracowników korporacji w celu poprawy ich samopoczucia, polegające na konkursach sportowych.

Romantyczny sylwester we dwoje – pomysły

Jeśli nie lubisz hucznych imprez, a czas spędzony z Twoją drugą połówką uważasz za najcenniejszy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ostatnią noc starego roku spędzić razem. Pamiętaj tylko, że siedzenie przed telewizorem, nawet w objęciach może niekoniecznie okazać się najlepszym pomysłem na spędzenie sylwestra we dwoje.

Zobacz też

Jak można wykorzystać kamienie w ogrodzie?

Za pomocą kamienia możemy wyczarować wiele ciekawych aranżacji w naszych ogrodach. Dzięki materiałom kamiennym czy ceramicznym uzyskamy niepowtarzalne rozwiązania. Możemy je wykorzystywać przy budowie małej architektury, układów komunikacyjnych, kompozycji ogrodowych itp. Kamienia możemy użyć również na murki oporowe, podmurówki, skalniaki, oczka wodne i wiele innych elementów.

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: