Psychologia Awersja seksualna - leczenie, jak przezwyciężyć?

Awersja seksualna – leczenie, jak przezwyciężyć?

-

AS ma miejsce, gdy świadomość, iż partner oczekuje kontaktu seksualnego, powoduje w jednostce negatywne myśli i odczucia. Myśl o stosunku może wzbudzać nawet lęk.

Przyczyn awersji seksualnej może być wiele:

może być to reakcja na zdradę, lub kłamstwo;

brak stosowania dokładnej higieny przez partnera, np. awersja do nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej;

religijny rygoryzm nie zezwalający na stałe współżycie służące jedynie oddaniu się przyjemności;

nierozwiązany konflikt pomiędzy partnerami;

awersja spowodowana nietypowymi, seksualnymi propozycjami, np. seks z dodatkowym partnerem, wiązanie lub seks grupowy.

AS często dotyka kobiety, które przed ślubem dbają o swój wygląd, po czym – gdy dojdzie do zawarcia aktu małżeństwa – zaprzestają starań i zaniedbują się.

Leczenie awersji seksualnej jest przyczynowe, najczęściej odbywa się poprzez psychoterapię. Ta forma leczenie jest jednak mało skuteczna. Wskazana jest również wizyta u seksuologa, który dołoży starań, by pomóc parze rozwikłać problem.

Uwaga!

Leczenie zaburzeń seksualnych nie należy do najprostszych. Z całą pewnością lepiej przeciwdziałać awersji seksualnej, niż ją leczyć. Gdy widzimy zatem, że nasz partner zaczyna unikać kontaktów seksualnych, zastanówmy się przez chwilę, czy to nie my jesteśmy tego powodem. Jeśli dojdziemy do wniosku, że zmieniliśmy się od momentu poznania w znacznym stopniu (czy to pod względem charakteru, czy wyglądu), postarajmy się bardziej zadbać o swój wygląd oraz dobre samopoczucie.

Zauważyliście u siebie lub partnera/partnerki awersję seksualną? Wiecie, z czym może się to wiązać? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Odpowiedzialność za kredyt współmałżonka, rodziców i dzieci

Jeżeli znaleźliśmy się w sytuacji, w której bank lub inny wierzyciel wymaga od nas spłaty długów współmałżonka, rodzica lub dziecka, to odpowiedź jest zawsze taka sama: nie musimy spłacać cudzych długów bez względu na stopień pokrewieństwa. Tak wygląda to w teorii, natomiast w praktyce sprawa może okazać się bardziej skomplikowana.

Jakie mleko dla rocznego dziecka?

Mleko zajmuje w diecie dziecka ważne miejsce, przede wszystkim ze względu na zawarte w nim mnóstwo wapnia i białko. Po ukończeniu przez malucha pierwszego roku życia repertuar mlecznych napojów poszerza się. Oczywiście mamy mogą w dalszym ciągu karmić piersią, ale na rynku dostępne jest również mleko modyfikowane, krowie oraz sojowe.

Zobacz też

Jak fotografować ptaki?

Fotografia ornitologiczna nie należy do najłatwiejszych dziedzin fotografii. Niezbędny jest do niej odpowiedni sprzęt. Poza tym potrzebujemy trochę wyczucia i ... odrobiny szczęścia.

Wybieramy blender ręczny — czym się kierować?

W domowej kuchni wykorzystuje się na co dzień liczne sprzęty, które w znacznym stopniu ułatwiają przygotowywanie poszczególnych potraw. Doskonałym...

Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Podstawowe zasady

Oparzenie to uraz, na który narażone są osoby w każdym wieku. Wszyscy pacjenci wymagają tak samo pilnej pomocy medycznej....

Może Cię zainteresuje: