Psychologia Kompleks Amazonki - co to jest, na czym polega?

Kompleks Amazonki – co to jest, na czym polega?

-

Amazonki tolerowały mężczyzn jedynie w momencie, gdy chciały począć z nimi dziecko. Po akcie seksualnym musieli jednak natychmiast opuścić osadę. Gdy Amazonce urodził się syn, zostawał odchowywany na tyle, by mógł samodzielnie funkcjonować, po czym musiał opuścić dom rodzinny.

Kompleksem Amazonki określa się postawę pań, która wynika ze specyficznej struktury ich rodzin. Kobieta pełni funkcję jednostki dominującej, tak zwaną „głowę rodziny”. Mężczyzna natomiast zajmuje o wiele niższą pozycję w hierarchii rodzinnej i jest przez nią lekceważony.

Do powstania kompleksu Amazonki przyczynia się kilka rzeczy:

– Coraz większe ambicje zawodowe kobiet sprawiły, że ich pozycja ekonomiczna wzrosła. Zdarza się, że panie zarabiają o wiele więcej od swoich mężów. To niekiedy daje im poczucie władzy i wyższości;

– Kobiety uczestniczą aktywnie w życiu rodziny. O ile kiedyś rola kobiety sprowadzała się do opieki nad domem, o tyle teraz „słaba płeć” pragnie wyrażać swoje zdanie i udzielać się czynnie przy rodzinnych decyzjach. Niezależnie, czy sprawa dotyczy urządzenia ogrodu, czy kupna samochodu – panie czują, że należy liczyć się z ich zdaniem i dają odczuć to swoim partnerom;

– Za dominację kobiet odpowiedzialni są niekiedy sami panowie. Mężczyzn charakteryzuje coraz częściej zależność od swych partnerek. Panowie niekiedy świadomie poszukują samodzielnych, zdecydowanych i władczych partnerek, które odciążyłyby ich z obowiązków, jakie przypisano na przestrzeni wieków mężczyznom.;

Mężczyźni chętniej niż dawniej opiekują się swoim potomstwem. To sprawia, że czasami zamieniają się ze swoimi wybrankami rolami – one koncentrują się na potrzebach materialnych, zaś panowie obdarzają swoich potomków większą uwagą i rodzicielskim uczuciem.

Znacie kogoś, u kogo podejrzewacie obecność kompleksu Amazonki? Jak się on Waszy zdaniem objawia? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie menu na przyjęcie?

Osoby, które chcą zorganizować przyjęcie mają wiele możliwości wyboru, jaki kształt nadać takiemu wydarzeniu. Może być to impreza na stojąco w postaci wytwornego bankietu angielskiego bądź, bardziej skromne, przyjęcie koktajlowe. Może być to również siedzący elegancki bankiet niemiecki bądź jeszcze bardziej wyszukany bankiet francuski. Wszystko zależy oczywiście od okazji, z jakiej urządza się przyjęcie, liczby zaproszonych gości oraz od funduszy gospodarzy.

Bransoletka Pandora – jak zrobić?

Bransoletki, które można nieustająco zmieniać, dodając lub odejmując im poszczególne paciorki przeżywają właśnie swoje „pięć minut”. Dzięki takiemu systemowi, można nawet codziennie mieć nową biżuterię i to w niezwykle prosty sposób. Koraliki mają przeróżne kształty, można z nich stworzyć niezwykły wzór.

Zobacz też

Co zrobić, kiedy kot ciągle miauczy?

Kot zwykle miauczy, gdy czegoś chce od swego opiekuna. Może to być jedzenie, wypuszczenie z domu, zabawa, pieszczoty. Sami uczymy tego nasze koty, odpowiednio reagując. Jeśli nasz kot dopomina się w ten sposób o uwagę właściciela, należy zapewnić mu więcej rozrywek w postaci zabawek, drapaków, tuneli, poświęcać mu więcej czasu. Można bawić się z kotem, chowając smakołyki w różnych zakamarkach mieszkania.

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: