Każdy z nas posiada specyficzne dla siebie preferencje seksualne. O patologii mówi się dopiero wówczas, gdy podniecenie i spełnienie może przynieść jedynie zetknięcie z fetyszem.

Osoby cierpiące na pewne parafilie mają najczęściej poważne problemy z budowanie więzi emocjonalnych, wchodzeniem w długotrwałe związki. Często zdarza się, że w celu zaspokojenia jednostka musi wyczekiwać na okazję, sytuację, widok konkretnej osoby. To często powoduje, że ludzie tacy muszą dostosowywać swój plan dnia do rytuału/osoby, której obecność może dać im spełnienie seksualne. Ludzie dotknięci parafilią bardzo często czują się winni z powodu swej ułomności. Z tego powodu mogą popadać w depresję, poczucie winy, a nawet wściekłość skierowaną ku własnej słabości.

Rodzajów parafilii jest wiele. Obecnie podzielone są one na 3 kategorie:

1) parafilie, gdzie obecność osób i przedmiotów lub występowanie specyficznych sytuacji, jest konieczne do osiągnięcia podniecenia seksualnego, np. fetysze;

2) parafilie, w których satysfakcja seksualna pojawia się w momencie zetknięcia z bólem, cierpieniem i zniewoleniem, np. sadomasochizm;

3) parafilie, w których podniecenie wzbudza nieświadomość ich „partnerów” o wpływaniu na podniecenie seksualne, np. ekshibicjonizm lub voyeuryzm.

Parafilie mogą wpływać ograniczająco na zachowania seksualne, gdy wystąpią poniższe czynniki:

brak seksualnej dojrzałości;

wiadomość o zagrożeniu zdrowia fizycznego;

obustronna nie akceptacja;

niedążenie do zaspokojenia seksualnego obojga partnerów.

Słyszeliście o tego rodzaju zaburzeniach? Myślicie, że może być groźne? Podzielcie się opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKompleks kastracyjny – co to jest, na czym polega?
Następny artykułKompleks małego członka – leczenie

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here