Psychologia Kompleks kastracyjny - co to jest, na czym polega?

Kompleks kastracyjny – co to jest, na czym polega?

-

Kompleks kastracyjny jest składnikiem kompleksu Edypa. Pojęcie to wprowadzone zostało przez Zygmunta Freuda – twórcę psychoanalizy, austriackiego neurologa oraz wybitnego psychiatrę. Kompleks kastracyjny jest nieświadomym lękiem, który odczuwają chłopcy w okresie trzeciego stadium rozwoju psychoseksualnego (okres falliczny), oraz dorośli mężczyźni.

W kompleksie Edypa lęk wywoływany jest przez fakt, iż dziecko pragnie bliskości seksualnej swojego rodzica płci przeciwnej (matki). Wiedząc równocześnie, że ojciec stanowi silniejszego rywala, zaczyna odczuwać lęk przed tym, że członek zostanie mu odebrany w ramach kary. Ostatecznie dziecko odpycha myśli o seksualnym pożądaniu swojej rodzicielki i zaczyna identyfikować się z ojcem, jako osobnikiem posiadającym ten sam narząd, co on. Kompleks Edypa daje początek kształtowaniu się osobowości emocjonalnej człowieka.

Nierozwiązany kompleks kastracyjny objawia się w wieku dorosłym. Mężczyzna wypiera do podświadomości uczucie lęku z powodu możliwości utraty swojego cennego narządu. Charakterystyczne do tego kompleksu jest przejawianie przez dorosłych panów silnego lęku w kontakcie z dominującymi kobietami. Boją się również innych rzeczy kojarzących im się z dominacją, jak np. ostre przedmioty oraz sytuacje, które obierają jako zagrażające.

Innym rodzajem kompleksu Edypa jest kompleks Elektry. Charakteryzuje go rywalizacja dziewczynek o uczucia ich ojców. Przeciwnikiem jest matka, którą starają się zepchnąć na drugi plan w sercu taty. Kompleks kastracyjny przejawia się w tym przypadku jako zazdrość o członek mężczyzny – coś, czego dziewczynka (oraz dorosła kobieta), nigdy nie posiądzie jako własny narząd.

Psychoanaliza traktuje kompleks kastracyjny jako jeden z podstawowych kompleksów libido – popędu seksualnego tkwiącego w każdym człowieku.

Znacie kogoś, u kogo podejrzewacie obecność kompleksu kastracyjnego? Jak się on Waszy zdaniem objawia? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak przeglądać pamięć podręczną – Mozilla Firefox

Pamięć podręczna (czyli w j. angielskim Cache) to mechanizm, w którym przechowywane są wszystkie dane dotyczące tego, co zostało obejrzane w Internecie. Powoduje to znaczne przyspieszenie otwierania stron (jeżeli są one otwierane po raz kolejny), strony ładują się szybciej, ponieważ nie trzeba ściągać wszystkich danych z serwera.

Coaching a mentoring – różnice, co lepsze?

Osoba pomagająca nam w określeniu właściwej drogi do realizacji celów i pragnień a partnerska relacja mistrza z uczniem - czyli kilka słów o tym, jak odróżnić coaching od mentoringu.

Zobacz też

Na czym polega, czy warto iść na kurs szybkiego czytania?

Kursy szybkiego czytania są w ostatnich latach bardzo popularne. Uczestniczą w nich nie tylko uczniowie, ale też studenci i osoby dorosłe. Niektóre placówki uczące szybkiego czytania, przygotowują swoją ofertę również dla małych dzieci. Fenomen szybkiego czytania bazuje na tym, że ze wszystkich stron zalewają nas nowe informacje, które trzeba przyswajać. Programy edukacji szkolnej są bardzo napięte, studenci muszą czytać mnóstwo książek, a dorośli dokształcać się.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: