Psychologia Prokrastynacja - objawy, leczenie

Prokrastynacja – objawy, leczenie

-

Prokrastynacja dotyka najczęściej osoby w wieku szkolnym, przy czym są to w większości uczniowie bardzo zdolni i ambitni. Z racji swej perfekcji boją się oni, że mogą wykonać dane zadanie w niewłaściwy sposób. Lęk z tym związany sprawia, że często odkładają oni zadanie na ostatnią godzinę, rezygnują z jego wykonania, lub kończą je po terminie. Pomimo obiecywania sobie, że nigdy więcej nie popełnią tego samego błędu, znów powielają w kółko ten sam schemat.

Objawy ujawniają się najczęściej przy konieczności podjęcia działań w szkole, pracy lub ważnych, niecodziennych życiowych sytuacjach. Prokrastynatycy czują lęk przed porażką, izolacją, bezradnością, intymnością, a nawet sukcesem, który kojarzony jest z wywołaniem w otoczeniu zazdrości.

Przyczyn prokrastynacji upatruje się w zaburzeniach osobowości, zaburzeniach depresyjnych, lękowych i dystymicznych. Wiąże się ją również z postawą zwlekającą i ADHD.

Leczenie prokrastynacji jest niezmiernie trudne. Środki farmakologiczne odznaczają się małą skutecznością:

– depresanty, czyli leki z grupy środków psychoaktywnych mają działanie spowalniające, relaksujące, usypiające i przeciwlękowe. U prokrastynatorów powodują one zwiększenie niechęci do podejmowania działań;

– stymulanty, zaliczane również do grupy substancji psychoaktywnych, mają działanie pobudzające. U prokrastynatorów działają jednak rozpraszająco na uwagę.

Uwaga!

Terapia u specjalisty jest dobrym rozwiązaniem, chory musi jednak chcieć zmiany w swoim życiu. Czy zdecyduje się on na samoleczenie, czy na psychoterapię, ważne jest podjęcie wysiłku: stopniowe przezwyciężanie problemów oraz skupienie się na wykonywaniu pracy poprzez wyznaczenie sobie planu działań.

Macie skłonność do odkładania pewnych zadań w czasie? Myślicie, że przybiera ona już wymiar patologiczny? Rozmawialiście o tym z lekarzem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak oszczędzać prąd elektryczny?

Na prądzie można zaoszczędzić. I to sporo. Kluczem do sukcesu jest zmiana nawyków domowników, poprzedzona analizą ponoszonych kosztów. Nie obędzie się bez odrobiny dobrej woli i sporej samodyscypliny. Jednak efekty w postaci niższych rachunków za prąd „wynagrodzą” owo poświęcenie.

Kompot z suszonych śliwek – przepis

Kompot można przygotować niemal z każdego owocu, występującego w polskim ogrodzie, sadzie lub lesie. Dzięki łatwości wykonania o każdej porze roku oraz naturalnym składnikom i długiej tradycji zawsze znajdzie swoich zwolenników.

Zobacz też

Jak działa umowa lojalnościowa wobec firmy?

Umowy lojalnościowe zostały wprowadzone przez korporacje i przedsiębiorstwa, w celu zabezpieczenia interesów własnych. W zależności od przedmiotu jakiego dotyczą, inna będzie ich interpretacja i inne warunki, jakie trzeba będzie spełnić.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: