Psychologia Psychologia inwestowania - podstawowe zasady

Psychologia inwestowania – podstawowe zasady

-

PLANUJ
Przed rozpoczęciem inwestowania, zaplanuj: ile dokładnie kapitału chcesz poświęcić, kiedy przestaniesz grać, jaką stratę możesz tolerować, a po jakiej się wycofać itp. Ponadto zapoznaj się ze spółkami, w które chcesz zainwestować – poczytaj na ich temat, dowiedź się dokładnie, czym się zajmują. Może okazać się to bardzo pomocne przy podejmowaniu ostatecznych decyzji związanych z inwestycją.

OGRANICZ EMOCJE
Jeżeli nagle dostrzeżesz, że zamiast zyskiwać, tracisz, nie podejmuj pochopnych decyzji! Kurs nie jest stały, waha się – najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie wiesz, czy wycofać się z inwestycji, czy w niej pozostać, jest śledzenie opinii na temat Twojej inwestycji. Sprawdź, co mówią eksperci, gdyż może okazać się, że wycofanie przyniosłoby Ci ogromne straty.

TRZYMAJ SIĘ TRENDU
Nie myśl, że możesz oszukać rynek obstawiając zmianę trendu. Możesz uważać, że skoro tyle już spadł, to z pewnością wkrótce odbije się od dna i poszybuje w górę. Niestety może powinąć Ci się noga. Jest to ślepa droga, w której otrzymujesz żadnej gwarancji, czy udało Ci się trafić, czy też nie. Szybko może okazać się, że na stosowanie metody prób i błędów zabraknie Ci funduszy.

CHROŃ SWÓJ KAPITAŁ
Określ dokładnie, jaką sumą chcesz (i możesz!) rozporządzać. Niejednokrotnie inwestorzy giełdowi – przeczuwając duże zyski – zaciągają kredyty, by ulokować na giełdzie większą kwotę. Może być to jednak ślepy zaułek prowadzący do bankructwa.

UNIKAJ TŁUMÓW
Nie inwestuj tam, gdzie wszyscy. Szybko możesz się rozczarować, gdy zorientujesz się, że zamiast zarabiać – nic nie zyskujesz lub zyskujesz niewiele. Wyszukuj mniej popularne inwestycje, które mogą przynieść Ci większe zyski.

Czy uważacie, że psychologia inwestowania sprawdza się w życiu? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy warto inwestować w TFI?

Fundusze inwestycyjne są instytucją zbiorowego inwestowania w różne instrumenty finansowe dostępne na rynku. W Polsce jedynymi podmiotami, które zarządzają wpłaconymi środkami są Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych a ich właścicielami są firmy ubezpieczeniowe, banki czy zagraniczne instytucje, które zajmują się zarządzaniem inwestycjami.

Jak grać w Cymbergaja? Zasady

Cymbergaj to gra zręcznościowa polegająca na przemieszczaniu po płaskiej powierzchni kilku monet (trzech lub więcej). Można grać indywidualnie lub drużynowo. Cymbergaj doczekał się wielu odmian. Gra posiada ponad stuletnią tradycję, a największe triumfy święciła w latach sześćdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Zobacz też

Jak wychować bliźnięta?

Często mówi się, że bliźnięta to podwójna radość i zdwojona praca. To mnóstwo pieluch, ubranek, duży wózek, ale też ogromna potrzeba tulenia, noszenia i kołysania. Ważne jest, aby w nawale obowiązków nie traktować bliźniąt jednakowo. Każde z nich jest osobną indywidualnością!

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: