PLANUJ
Przed rozpoczęciem inwestowania, zaplanuj: ile dokładnie kapitału chcesz poświęcić, kiedy przestaniesz grać, jaką stratę możesz tolerować, a po jakiej się wycofać itp. Ponadto zapoznaj się ze spółkami, w które chcesz zainwestować – poczytaj na ich temat, dowiedź się dokładnie, czym się zajmują. Może okazać się to bardzo pomocne przy podejmowaniu ostatecznych decyzji związanych z inwestycją.
OGRANICZ EMOCJE
Jeżeli nagle dostrzeżesz, że zamiast zyskiwać, tracisz, nie podejmuj pochopnych decyzji! Kurs nie jest stały, waha się – najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie wiesz, czy wycofać się z inwestycji, czy w niej pozostać, jest śledzenie opinii na temat Twojej inwestycji. Sprawdź, co mówią eksperci, gdyż może okazać się, że wycofanie przyniosłoby Ci ogromne straty.
TRZYMAJ SIĘ TRENDU
Nie myśl, że możesz oszukać rynek obstawiając zmianę trendu. Możesz uważać, że skoro tyle już spadł, to z pewnością wkrótce odbije się od dna i poszybuje w górę. Niestety może powinąć Ci się noga. Jest to ślepa droga, w której otrzymujesz żadnej gwarancji, czy udało Ci się trafić, czy też nie. Szybko może okazać się, że na stosowanie metody prób i błędów zabraknie Ci funduszy.
CHROŃ SWÓJ KAPITAŁ
Określ dokładnie, jaką sumą chcesz (i możesz!) rozporządzać. Niejednokrotnie inwestorzy giełdowi – przeczuwając duże zyski – zaciągają kredyty, by ulokować na giełdzie większą kwotę. Może być to jednak ślepy zaułek prowadzący do bankructwa.
UNIKAJ TŁUMÓW
Nie inwestuj tam, gdzie wszyscy. Szybko możesz się rozczarować, gdy zorientujesz się, że zamiast zarabiać – nic nie zyskujesz lub zyskujesz niewiele. Wyszukuj mniej popularne inwestycje, które mogą przynieść Ci większe zyski.
Czy uważacie, że psychologia inwestowania sprawdza się w życiu? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu.