Syndrom ten jest dobrze widoczny u ludzi, którzy mieszkają blisko lotnisk. Pomimo iż miasto odniesie korzyści z jego powstania, to dla pobliskich mieszkańców oznaczać to będzie: dokuczliwy hałas, korki na ulicach dojazdowych, zanieczyszczenia od spalin i ograniczenie poczucia prywatności. Ludzie tacy są zwolennikami rozwoju miasta, jednak życzyliby sobie, aby obiekty powstawały w oddalonym od ich domów miejscu.

Do szczególnie uciążliwych zalicza się:

– lotniska;

– wysypiska śmieci;

– autostrady i obwodnice;

– tory kolejowe;

– oczyszczalnie i spalarnie odpadów;

– elektrownie jądrowe;

– urzędy itp.

Niepożądane są również instytucje zmniejszające poczucie bezpieczeństwa, jak zakłady poprawcze czy kliniki dla osób chorych np. na AIDS.

Dla ludzi ważną kwestią jest również cena rynkowa ich nieruchomości. W momencie pojawienia się w okolicy obiektu, który obniży wartość ich domu lub mieszkania nie należy dziwić się, że wyrażają oni protest i niezadowolenie. Ważną kwestią jest także problem etyczny – w momencie, gdy decyzja o np. budowie autostrady zapadła, widoczne jest branie pod uwagę dobra ogółu, nie zaś pojedynczej, nic nie znaczącej jednostki.

Syndrom NIMB już w latach 60-tych został dostrzeżony. Dziś jednak – ze względu na coraz większą jego powszechność i konieczność pogodzenia mieszkańców z urzędnikami i inwestorami – poświęca się mu coraz więcej uwagi.

A czy Wy zgodzilibyście się – zakładając, że generalnie jesteście zwolennikami rozwoju miast, infrastruktury itp. – na wybudowanie lotniska czy elektrowni jądrowej w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZespół Munchhausena – na czym polega, objawy
Następny artykułKompleks Herostratesa – co to jest, na czym polega, objawy

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here