Osoby cierpiące na zespół Munchhausena wywołują u siebie somatyczne objawy chorobowe, efektem czego są częste hospitalizacje. Choroba dotyka osób cierpiących na zaburzenia osobowości, a zwłaszcza ludzi obsesyjnych i masochistycznych. Pacjenci żądają, by przeprowadzono na nich operacje chirurgiczne – zależy im zatem na tym, aby zdeformować swoje ciało. Ich celem jest poczucie, jak to jest być chorym. Tego typu zachowania często wiążą się z problemami związanymi z relacjami międzyludzkimi.

Chorych można podzielić na 4 typy:

1) Typ neurologiczny

Nazywany jest „neurologicznym zespołem diabelskim”. Chorzy symulują bóle głowy, omdlenia z utratą świadomości i ataki epilepsji.

2) Typ skórny

Chorzy udają, że dokuczają im choroby skórne – zakażenia, wysypki, podrażnienia itp,

3) Typ krwotoczny

W tym przypadku pacjentów cechuje prowokowanie krwotoków z nosa i wymiotów. Do najczęstszych objawów zaliczyć należy wspomniane wymiotowanie (najczęściej krwią), krwotoki z płuc, a nawet objawy hemofilii (genetycznego zaburzenia krzepliwości krwi).

4) Typ brzuszny

Typ ten nosi również nazwę „wędrującej operacji jamy brzusznej”. Chorego poddaje się najczęściej operacji z powodu podejrzenia niedrożności jelit. Pacjenci połykają ostre przedmioty. Ludzie, których charakteryzuje typ brzuszny, stanowią największy procent pacjentów chirurgicznych.

Uwaga!

W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 zespół Munchhausena przypisany jest do zaburzeń pozorowanych („zamierzonego wytwarzania lub naśladowania objawów czy niewydolności fizycznych lub psychicznych”).

Słyszeliście o tego rodzaju zaburzeniu? Jak myślicie – skąd się bierze taka potrzeba wyrządzania sobie krzywdy i pobytów w szpitalu? Podzielcie się opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSyndrom lustra – na czym polega, objawy
Następny artykułSyndrom Nimby – na czym polega, objawy

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here