Psychologia Zespół Munchhausena - na czym polega, objawy

Zespół Munchhausena – na czym polega, objawy

-

Osoby cierpiące na zespół Munchhausena wywołują u siebie somatyczne objawy chorobowe, efektem czego są częste hospitalizacje. Choroba dotyka osób cierpiących na zaburzenia osobowości, a zwłaszcza ludzi obsesyjnych i masochistycznych. Pacjenci żądają, by przeprowadzono na nich operacje chirurgiczne – zależy im zatem na tym, aby zdeformować swoje ciało. Ich celem jest poczucie, jak to jest być chorym. Tego typu zachowania często wiążą się z problemami związanymi z relacjami międzyludzkimi.

Chorych można podzielić na 4 typy:

1) Typ neurologiczny

Nazywany jest „neurologicznym zespołem diabelskim”. Chorzy symulują bóle głowy, omdlenia z utratą świadomości i ataki epilepsji.

2) Typ skórny

Chorzy udają, że dokuczają im choroby skórne – zakażenia, wysypki, podrażnienia itp,

3) Typ krwotoczny

W tym przypadku pacjentów cechuje prowokowanie krwotoków z nosa i wymiotów. Do najczęstszych objawów zaliczyć należy wspomniane wymiotowanie (najczęściej krwią), krwotoki z płuc, a nawet objawy hemofilii (genetycznego zaburzenia krzepliwości krwi).

4) Typ brzuszny

Typ ten nosi również nazwę „wędrującej operacji jamy brzusznej”. Chorego poddaje się najczęściej operacji z powodu podejrzenia niedrożności jelit. Pacjenci połykają ostre przedmioty. Ludzie, których charakteryzuje typ brzuszny, stanowią największy procent pacjentów chirurgicznych.

Uwaga!

W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 zespół Munchhausena przypisany jest do zaburzeń pozorowanych („zamierzonego wytwarzania lub naśladowania objawów czy niewydolności fizycznych lub psychicznych”).

Słyszeliście o tego rodzaju zaburzeniu? Jak myślicie – skąd się bierze taka potrzeba wyrządzania sobie krzywdy i pobytów w szpitalu? Podzielcie się opinią.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Spoty reklamowe wielu banków kuszą kredytobiorców możliwością konsolidacji rat z tytułu kilku zobowiązań kredytowych w jedną płatność. Główny argument na który powołują się instytucje oferujące tego typu usługi dotyczy oczywiście korzyści finansowych, które wynikają z niższej wysokości połączonej raty oraz dłuższego okresu spłaty. Czy można zatem sądzić, że taki produkt bankowy jest receptą na problemy kredytowe wszystkich zadłużonych? Otóż niekoniecznie.

Choreoterapia – co to jest?

Choreoterapia to skuteczna metoda leczenia, opierająca się na tańcu. Dzięki niej uleczymy skołatane nerwy, wyrazimy emocje, poczujemy się zrelaksowani i wypoczęci.

Zobacz też

Jak poradzić sobie ze swędzącą skórą?

Swędząca skóra potrafi rozstroić nerwy najbardziej cierpliwemu człowiekowi, a nawet doprowadzić do głębokiej depresji. Uporczywa chęć drapania się może być tak silna, że spycha na dalszy plan świadomość tego, że na uszkodzonych naskórku lub skórze nietrudno o rozwój szkodliwych drobnoustrojów. Dobór metody przynoszącej ulgę przy świądzie zależy w dużej mierze od wywołującej go przyczyny i czynników powodujących nasilenie dolegliwości.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: