Syndrom pustego gniazda dotyka najczęściej kobiety, które po narodzinach dziecka rezygnują z pracy zawodowej, lub nie podejmują jej wcale. Oddają się w całości obowiązkom domowym oraz dbaniu o właściwe wychowanie swych pociech. Każdy ich dzień musi być wobec tego zrutynizowany, dostosowany do dnia dziecka i jego potrzeb: pobudka na czas, przygotowywanie kanapek do szkoły, odbiór po zajęciach, obiad, lekcje, zabawa, kąpiel i kolacja na czas. Matki oddają się zabawie ze swoimi dziećmi, są dla nich źródłem wiedzy, pomagają rozwiązywać problemy, które rodzą się w trakcie rozwoju, stają się dla swoich dzieci opoką. Po części żyją życiem swoich potomków – przeżywają razem z nimi ich porażki i sukcesy.

Kiedy dzieci dorastają i nierzadko opuszczają dom jeszcze przed zakończeniem edukacji, np. wyjeżdżają na studia do innego miasta, matki zostają zwolnione z dotychczasowych obowiązków. Zajęcia, które do tej pory zapełniały im plan dnia, nagle znikają. Orientują się, że nagle – po kilkunastu latach wspólnego życia, pełnego nowych rodzicielskich wyzwań – ich codzienne zajęcia ograniczają się do kilku godzin dziennie. Dom – dotąd tak głośny i tętniący życiem – nagle pustoszeje. Cisza – tak często wcześniej pożądana – zaczyna nagle dokuczać. „Opuszczone” matki czują oczywiście wiele skrajnych emocji, jednak tą dominującą w pierwszych tygodniach jest smutek.

Uwaga!

Puste gniazdo, którym nagle staje się dom, zdaje się przytłaczać. Najlepszym rozwiązaniem jest na nowo znaleźć sobie zainteresowania, lub powrócić do tych, z których kobieta musiała zrezygnować po porodzie. Odświeżenie kontaktów ze znajomymi z dawnych lat również będzie miało dobroczynny wpływ na samopoczucie osamotnionych rodziców.

Cierpicie lub boicie się, że będziecie cierpieć z powodu odejścia Waszych dzieci? Czego obawiacie się najbardziej? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKompleks Elektry – czym jest, objawy
Następny artykułSyndrom Piotrusia Pana – co to, cechy, na czym polega?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

1 KOMENTARZ

  1. syndrom pustego gniazda to nie tylko smutek. U Kobiet, które borykają się z tym problemem, można zaobserwować konkretne objawy. Mogą być to nawet stany lękowe oraz schorzenia natury fizycznej. Zdarza się depresja. Część kobie t wpada w nałogi. syndrom pustego gniazda może stać się przyczyną alkoholizmu. Dodatkowo, kiedy dzieci odchodzą z domu, kobiety najczęściej wchodzą w okres menopauzy, co pogarsza ich stan psychiczny. Żródła: https://www.menopauza.pl/syndrom-pustego-gniazda/

    http://www.psychiczne.objawy.net/Objawy+syndromu+pustego+gniazda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here