O ile wzmożone podniecenie seksualne wydaje się większości ludziom dość normalne, o tyle wiadomość o tym, iż zjawisko to może dotknąć kobiet, szokuje. Panie zasłynęły bowiem z tego, że częściej „boli je głowa”, niż miałyby cały czas myśleć o spełnieniu seksualnym. Niestety syndrom uporczywego podniecenia seksualnego (Persistent Sexual Arousal Syndrome – PSAS) w dużej mierze dotyczy kobiet. Podniecenie może wystąpić dosłownie w każdym, najmniej nawet spodziewanym momencie – czy to podczas zakupów, wizyty u dentysty czy podczas romantycznej kolacji. Nie ma reguły, kiedy myśl o pieszczotach zaleje umysł. Zaznaczyć należy fakt, że podniecenie seksualne występuje niezależnie od tego, czy osoba myśli aktualnie o seksie, czy też umysł jej zaprząta coś zupełnie z tym tematem niezwiązanego. Stwierdzono, że osoba dotknięta uporczywym podnieceniem może mieć nawet do 300 orgazmów dziennie!

Do odczuć, jakie wiążą się z PSAS, należą:

poczucie braku kontroli nad własnymi emocjami i ciałem;

bezradność i nieumiejętność zahamowania reakcji;

bezbronność;

problemy z koncentracją uwagi;

kłopoty ze snem;

frustracja z powodu niemocy;

nerwice;

unikanie sytuacji kojarzących się z możliwością podniecenia seksualnego.

Z racji tego, że choroba ta została rozpoznana i nagłośniona, osoby nią dotknięte organizują grupy wsparcia. Dzięki takim inicjatywom mogą podzielić się swoimi myślami i odczuciami z innymi, rozumiejącymi ich osobami. Mają dzięki temu świadomość, że nie zostaną odtrąceni lub wyśmiani, mogą porozmawiać otwarcie o tym, co ich trapi, z czym sobie nie radzą. Grupy wsparcia dają również możliwość wymiany doświadczeń oraz przekazywania sobie przez uczestników pomocnych wskazówek, jak poradzić sobie z trudnościami.

Znacie kogoś, kto cierpi na ten syndrom? Jak wygląda terapia? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZespół Cotarda – leczenie
Następny artykułSyndrom ucieczki w związku – co to jest, na czym polega?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here