Psychologia Syndrom uporczywego podniecenia seksualnego - leczenie

Syndrom uporczywego podniecenia seksualnego – leczenie

-

O ile wzmożone podniecenie seksualne wydaje się większości ludziom dość normalne, o tyle wiadomość o tym, iż zjawisko to może dotknąć kobiet, szokuje. Panie zasłynęły bowiem z tego, że częściej „boli je głowa”, niż miałyby cały czas myśleć o spełnieniu seksualnym. Niestety syndrom uporczywego podniecenia seksualnego (Persistent Sexual Arousal Syndrome – PSAS) w dużej mierze dotyczy kobiet. Podniecenie może wystąpić dosłownie w każdym, najmniej nawet spodziewanym momencie – czy to podczas zakupów, wizyty u dentysty czy podczas romantycznej kolacji. Nie ma reguły, kiedy myśl o pieszczotach zaleje umysł. Zaznaczyć należy fakt, że podniecenie seksualne występuje niezależnie od tego, czy osoba myśli aktualnie o seksie, czy też umysł jej zaprząta coś zupełnie z tym tematem niezwiązanego. Stwierdzono, że osoba dotknięta uporczywym podnieceniem może mieć nawet do 300 orgazmów dziennie!

Do odczuć, jakie wiążą się z PSAS, należą:

poczucie braku kontroli nad własnymi emocjami i ciałem;

bezradność i nieumiejętność zahamowania reakcji;

bezbronność;

problemy z koncentracją uwagi;

kłopoty ze snem;

frustracja z powodu niemocy;

nerwice;

unikanie sytuacji kojarzących się z możliwością podniecenia seksualnego.

Z racji tego, że choroba ta została rozpoznana i nagłośniona, osoby nią dotknięte organizują grupy wsparcia. Dzięki takim inicjatywom mogą podzielić się swoimi myślami i odczuciami z innymi, rozumiejącymi ich osobami. Mają dzięki temu świadomość, że nie zostaną odtrąceni lub wyśmiani, mogą porozmawiać otwarcie o tym, co ich trapi, z czym sobie nie radzą. Grupy wsparcia dają również możliwość wymiany doświadczeń oraz przekazywania sobie przez uczestników pomocnych wskazówek, jak poradzić sobie z trudnościami.

Znacie kogoś, kto cierpi na ten syndrom? Jak wygląda terapia? Podzielcie się doświadczeniami.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kara za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu

Spowodowanie wypadku samochodowego, nawet przez trzeźwego kierowcę stanowi przestępstwo, za które orzekana jest kara pozbawienia wolności. Wypadku drogowego nie należy mylić z kolizją drogową (stanowiącą wykroczenie) czy katastrofą w ruchu lądowym, gdzie skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu oraz zagrożenie dla wielu ludzi lub mienia w wielkich rozmiarach. Wypadek polega na naruszeniu zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym na skutek którego inna osoba odniosła obrażenia ciała.

Promesa kredytowa

Kredyty to niejednokrotnie podstawowe źródło finansowania wydatków współczesnych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Decyzja o udzieleniu lub odmowie udzielenia kredytu przez bank wywiera bowiem istotny wpływ na sposób funkcjonowania podmiotów gospodarczych, które dążą do uzyskania pewności otrzymania kredytu. W tym zakresie rolę przyrzeczenia udzielenia kredytu może spełniać promesa kredytowa. Czym jest promesa kredytowa? Przedstawiamy najważniejsze aspekty.

Zobacz też

Zarobki notariusza

Niemal każdy student prawa marzy o dostaniu się na aplikację notarialną. W Polsce zawód notariusza kojarzony jest bowiem z prestiżem i bardzo wysokimi zarobkami. Jak jest w rzeczywistości?

Wiosenny luz, czyli bluzy na wiosnę

Bluza dresowa to, po dżinsach i t-shircie, najbardziej wszechstronny ubiór. Jej sportowy charakter nie przeszkadza zestawiać ją w zupełnie niesportowych...

Uwielbiane przez dzieci maskotki ze Świnką Peppą

Świnka Peppa jest jedną z ulubionych bohaterek kreskówek dla dzieci w Polsce. Wiele z nich codziennie towarzyszy uroczej śwince...

Może Cię zainteresuje: