Zaburzenia dysocjacyjne polegają na wystąpieniu utraty kontroli oraz fizycznych dolegliwości. Dochodzi również do czasowej modyfikacji poczucia tożsamości jednostki oraz jej cech osobowościowych. Ma to na celu zabezpieczyć osobę przed uczuciami i myślami dla niej przykrymi. Uważa się, że najważniejszym czynnikiem powodującym wystąpienie tych zaburzeń, są traumatyczne wspomnienia z okresu dzieciństwa. Jest również charakterystycznym schorzeniem dla osób z zaburzeniem osobowości typu borderline (osobowość chwiejna emocjonalnie) i osobowości histerycznej (przesadny wyraz emocjonalny, teatralność). Jak dotąd nie stwierdzono, aby na wystąpienie dysocjacji wpływ miały genetyczne czynniki.

Przykładowe odmiany zaburzeń dysocjacyjnych:

– dysocjacyjne zaburzenia ruchu: wyróżnić należy hipofunkcje (porażenia kończyn, niedowłady, skurcze) oraz hiperfunkcje (tiki, drgawki);

– amnezja dysocjacyjna: nieumiejętność przypomnienia sobie istotnych wydarzeń z życia;

– stupor dysocjacyjny: jest to osłupienie dysocjacyjne – drastyczne ograniczenie wykonywanych ruchów przy zachowaniu pełnej świadomości;

– fuga dysocjacyjna: nazywana również ucieczką histeryczną – osoba podejmuje działania mające na celu umożliwienie jej ucieczki, przy czym nie jest w stanie wyjaśnić przyczyn swojego postępowania.

Metodą leczenia zaburzeń dysocjacyjnych jest terapia mająca na celu integrację osobowości. Polega ona za zaakceptowaniu odseparowanych części siebie, takich jak: uczucia, fantazje i marzenia, pragnienia. Należy jednak zaznaczyć, że osoby z tym zaburzeniem wykazują opór na terapię.

Znacie kogoś, kogo dziecko cierpi na tego rodzaju zaburzenia? Jak wygląda leczenie i czy przynosi skutki? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZachowania autodestrukcyjne u młodzieży – co to znaczy, jak pomóc?
Następny artykułDysortografia – objawy, leczenie

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here