Młodzież, czyli osoby wkraczające powoli w dorosłe życie, w pewnym momencie odrzucają dotychczasowe autorytety i coraz chętniej sięgają po „rzeczy zakazane”. Są ciekawe świata, eksperymentują… Do zachowań autodestrukcyjnych u adolescentów możemy zaliczyć:

samouszkodzenia: anoreksja, bulimia, samookaleczenia oraz niedbałość o własne zdrowie;

– zażywanie substancji psychoaktywnych: narkotyki, nikotyna, alkohol, ale również kleje i leki;

– groźby i próby samobójcze.

Ponadto w wieku tym nastolatkowe charakteryzują się chwiejnością emocjonalną – są wybuchowi, kłótliwi, przejawiają zachowania agresywne lub przygnębieni i wycofani z kontaktów społecznych. Często ulegają wpływom innych osób, skąd właśnie dochodzi do uzależnień.

Rola rodziców jest w tym okresie bardzo ważna. Muszą oni wykazać się dużą cierpliwością i wyrozumiałością. Ważne jest również, aby rodzice starali się dawać dziecku dobry przykład – z czasem z pewnością zostanie to zauważone. Oczywiście powinno się zwrócić wraz z dzieckiem, po uprzednim wspólnym przeanalizowaniu jego problemu, do specjalisty.

Rodzice powinni również:

– obdarzać swoje dorastające dziecko miłością i opieką;

– okazywać szacunek i akceptację;

– zaspokajać ważne potrzeby;

– uczyć sposobów radzenia sobie z problemami i pomagać młodzieńcowi w ważnych, życiowych sytuacjach.

Wasze dziecko świadomie robi sobie krzywdę? Czy próbowaliście z nim rozmawiać, dowiedzieć się, z czym ma problem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAerofobia – co to, objawy, leczenie
Następny artykułZaburzenia dysocjacyjne – objawy, leczenie

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here