Rozwój i przebieg zaburzenia schizotypowego mają zwykle cechy właściwe zaburzeniom osobowości. Mimo że zaburzenie to charakteryzuje się nieprawidłowościami myślenia i afektu zbliżonymi do zmian spotkanych w schizofrenii czy dziwnym, ekscentrycznym zachowaniem, jednak w ogóle nie pojawiają się tu odchylenia charakterystyczne dla schizofrenii. Wśród objawów pojawia się anhedonia czyli utrata lub brak zdolności odczuwania przyjemności oraz skłonność do społecznego wycofywania się spowodowana lękiem. Występuje także chłodny lub niedostosowany afekt, przez który w psychiatrii i psychologii rozumiemy ekspresję emocji. Osoba o zaburzeniu schizotypowym jest chłodna i zdystansowana do otoczenia i wykazuje wobec niego dużą podejrzliwość.

Uwaga!

Pojawia się u niej także derealizacja, gdzie świat wydaje się zmieniony i dziwaczny, a osoba ma poczucie wyobcowania i zagubienia. Czasem wrażenie to nie jest negatywne, ponieważ wręcz ma się poczucie zbliżenia do świata, zgłębienia jego tajemnic i nowego pojmowania rzeczywistości. Pojawia się także depersonalizacja, na którą składa się poczucie zmiany osobowości, integralności i niemożności panowania nad swoimi procesami psychicznymi i motywacjami.

ICD – 10 wymienia także paranoidalne i dziwaczne idee, chociaż podobne do urojeń jednak nie osiągające ich poziomu. Urojeniami określamy tzw. zaburzenia w myśleniu oparte na fałszywych dla otoczenia sądach i przekonaniach. Sądy te odporne są na wszelką argumentację środowiska i podtrzymywane przez chorego, mimo prób udowadniania ich bezzasadności. Występują tu natomiast zaburzenie myślenia i zaburzenia postrzegania oraz czasem przemijające epizody quasi-psychotyczne. Charakteryzują się one nasilonymi iluzjami, omami słuchowymi lub halucynacjami innego typu oraz myślami podobnymi do urojeń, z reguły pojawiającymi się bez wpływu czynników zewnętrznych.

Słyszeliście o tego rodzaju zaburzeniach? Myślicie, że mogą być groźne, jeśli nie zdiagnozuje się ich odpowiednio wcześnie i nie podejmie leczenia? Podzielcie się opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAtaki paniki – objawy, jak z nimi walczyć?
Następny artykułZadania, funkcje świetlicy szkolnej

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here