Lastryko jest kamieniem powszechnie używanym do produkcji płyt nagrobkowych, posadzek czy parapetów w miejscach publicznych. Jest to materiał bardzo wytrzymały na zarysowania i czynniki atmosferyczne. Z biegiem lat może utracić swoje żywe barwy i zmatowić. Jak przeprowadzić renowacje lastryko? Pokazujemy 4 kroki!
Czym jest lastryko?
Lastryko to mieszanka cementu, wody, grysu oraz barwnika. Taka mieszanina tworzy inny rodzaj podłoża betonowego. Sztuczny kamień jest odporny na promieniowanie UV, czynniki atmosferyczne, ścieranie i promieniowanie UV.
Gdzie używa się lastryka?
Ze względu na wysoką wytrzymałość lastryka, używa się go do produkcji nagrobków. Większość grobów jest wykonana z tego materiału, ponieważ jest trwały przez wiele lat. Bardzo rzadko dochodzi do pęknięć czy wyszczerbień danych fragmentów.
Często ten materiał można także zauważyć jako posadzka czy parapety w szkołach czy innych publicznych budynkach. Taki kamień jest świetnym wyborem do takich miejsc, ponieważ cechują się one dużą eksploatacją. Lastryko jest proste w utrzymaniu i nie wymaga specjalnych środków czystości.
Jaki sprzęt jest potrzebny?
Do takiej pracy potrzebujemy solidnego sprzętu. Szlifierki kątowe odgrywają podczas renowacji najważniejszą rolę. To one wyrównują powierzchnię i docierają do głębi koloru.. Poza nimi, potrzebujemy szczotkę polerską, pastę, impregnat i środki do czyszczenia lastryko z pyłu.
Odnawianie lastryko
Z czasem lastryko matowieje i mogą pojawić się na nim zarysowania czy pęknięcia. Jednak nie jest to problem. Ten materiał można odnowić w kilku krokach. Przed rozpoczęciem renowacji, należy dokładnie wyczyścić powierzchnię. Co dalej? Oto 4 kroki do odnowienia lastryka.
- Pierwszym krokiem po oczyszczeniu kamienia z zabrudzeń jest szlifowanie. Do tego typu pracy potrzebujemy szlifierki kątowej, która pozwala szlifować kamień na mokro. Powierzchnia podczas pracy jest cały czas namaczana, dzięki czemu powstały kurz nie przeszkadza w szlifowaniu i kontroli efektów. Do szlifowania używamy tarczy ściernej drobnoziarnistej i wyrównujemy powierzchnię tak, aby usunąć zarysowania.
- Po zakończonym szlifowaniu musimy oczyścić materiał z pyłu i wody. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ powierzchnia musi być bardzo czysta, a co najważniejsze sucha. Inaczej nie możemy przystąpić do kolejnego kroku.
- Jeśli posiadamy już przygotowane lastryko, nakładamy pastę do polerowania. Przyspiesza ona pracę i zapewni pełen połysk naszemu materiałowi. Ten krok zapewni nam błyszczącą powierzchnię, bez zmatowień.
- Ostatnim krokiem przy renowacji lastryko jest wykończenie, czyli impregnacja i konserwacja. Lastryko to materiał, który nie absorbuje płynów, jednak dla wydobycia pięknej barwy i utrzymania połysku, należy użyć specjalnych środków. Do nich zaliczają się silikonowe środki konserwujące. Tak przygotowane lastryko jest gotowe do użytku.
Więcej informacji na ten temat, możesz zobaczyć w artykule: https://jptech-maszyny.pl/renowacja-szlifowanie-polerowanie-lastryko
Odnawianie lastryko – podsumowanie
Lastryko jest bardzo wytrzymałym materiałem, który jest w stanie wiele wytrzymać. Odporny na zarysowania, promieniowanie UV i inne czynniki atmosferyczne. Przez lata utrzymuje swoją jakość, jednak po tak długim okresie czasu lastryko matowieje i mogą pojawić się uszczerbki oraz zarysowania. Aby odzyskać pierwotny wygląd materiału, należy użyć solidnej szlifierki kątowej, która gwarantuje uzyskanie pożądanego efektu. Po szlifowaniu należy wypolerować powierzchnię i zaimpregnować kamień.