Na początek przygotujemy listę wszystkich niezbędnych materiałów, sprzętów i akcesoriów. W zależności od prac, które planujemy, na pewno przyda nam się duża część artykułów z poniżej listy: wiadra, szorstkie gąbki, szczotka, papier ścierny, pumeks, pędzle i wałki o różnej szerokości i kształcie, nożyce, linijka, poziomica, farby (olejne i emulsje) lub tapety, klej, rozpuszczalnik, wolno schnący gips. Jeżeli remont (lub jego część) zlecamy budowlańcowi, można poprosić go o poradę co do potrzebnych materiałów, czy nawet wybrać się z nim do sklepu.
Najwięcej problemów przy zakupach przysparza brak umiejętności oszacowania ilości potrzebnych materiałów. Dlatego, zanim wyruszymy do sklepu, należy pobrać dokładnie wymiary remontowanego pomieszczenia oraz jego poszczególnych elementów jak np. drzwi czy okna. Znając powierzchnię podłóg i poszczególnych ścian, będziemy mogli kupić odpowiednią ilość potrzebnych produktów.
-
Krok pierwszy
Z pomieszczeń, gdzie planujemy przeprowadzić prace remontowe, należy usunąć możliwie wszystkie drobne meble i sprzęty. Jeżeli prace skupiać się będą na malowaniu czy tapetowaniu, wystarczy, że duże meble przesuniemy na środek pokoju i owiniemy dokładnie folią. Nie można zapomnieć o zabezpieczeniu podłóg – najlepiej, jeśli oprócz folii, położymy też pod nią dodatkową tekturę.
-
Krok drugi
Przygotowanie ścian do malowania lub tapetowania powinno się rozpocząć od ich dokładnego wyrównania tj. pozbycia się ze ścian wszelkich wybrzuszeń i pęknięć – pomoże nam w tym papier ścierny. Nie rozpoczynajmy dalszych prac, dopóki nie opadnie pył powstały podczas tej czynności.
-
Krok trzeci
Następnie trzeba umyć ściany ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. W ten sposób unikniemy smug i plam, które w przypadku nieoczyszczonej powierzchni wychodzą dopiero po wyschnięciu farby. Mycie rozpoczynamy od sufitu, następnie przechodzimy do okien, drzwi i kaloryferów, zostawiając na sam koniec same ściany (które myjemy, przesuwając się od okien w stronę drzwi). Zanim zaczniemy malować lub tapetować, warto wypróbować wybrane materiały, prosząc w sklepie o próbki.
-
Krok czwarty
Podczas remontu niezwykle istotna jest kolejność poszczególnych prac. Jeżeli wiec planujmy wymieniać okna, należy zrobić to przed przygotowaniem do malowania lub tapetowania. Również podłogi układamy dopiero po zakończeniu prac takich jak wykończenie ścian. Zasada ta obowiązuje nawet w przypadku, gdy parkiet wymaga cyklinowania czy lakierowania.
-
Krok piąty
Ostatnie, już niemal kosmetyczne czynności, to montaż cokołów i listew przypodłogowych oraz dokonanie niezbędnych uszczelnień. Jeżeli do każdej pracy podejdziemy z rozwagą i planem, na pewno remont nie będzie przeciągał się dłużej niż jest to konieczne.
Macie już jakiś remont za sobą? Dodalibyście coś do powyższych wskazówek? Podzielcie się doświadczeniami.