Na początek przygotujemy listę wszystkich niezbędnych materiałów, sprzętów i akcesoriów. W zależności od prac, które planujemy, na pewno przyda nam się duża część artykułów z poniżej listy: wiadra, szorstkie gąbki, szczotka, papier ścierny, pumeks, pędzle i wałki o różnej szerokości i kształcie, nożyce, linijka, poziomica, farby (olejne i emulsje) lub tapety, klej, rozpuszczalnik, wolno schnący gips. Jeżeli remont (lub jego część) zlecamy budowlańcowi, można poprosić go o poradę co do potrzebnych materiałów, czy nawet wybrać się z nim do sklepu.

Najwięcej problemów przy zakupach przysparza brak umiejętności oszacowania ilości potrzebnych materiałów. Dlatego, zanim wyruszymy do sklepu, należy pobrać dokładnie wymiary remontowanego pomieszczenia oraz jego poszczególnych elementów jak np. drzwi czy okna. Znając powierzchnię podłóg i poszczególnych ścian, będziemy mogli kupić odpowiednią ilość potrzebnych produktów.

 • Krok pierwszy

  Z pomieszczeń, gdzie planujemy przeprowadzić prace remontowe, należy usunąć możliwie wszystkie drobne meble i sprzęty. Jeżeli prace skupiać się będą na malowaniu czy tapetowaniu, wystarczy, że duże meble przesuniemy na środek pokoju i owiniemy dokładnie folią. Nie można zapomnieć o zabezpieczeniu podłóg – najlepiej, jeśli oprócz folii, położymy też pod nią dodatkową tekturę.

 • Krok drugi

  Przygotowanie ścian do malowania lub tapetowania powinno się rozpocząć od ich dokładnego wyrównania tj. pozbycia się ze ścian wszelkich wybrzuszeń i pęknięć – pomoże nam w tym papier ścierny. Nie rozpoczynajmy dalszych prac, dopóki nie opadnie pył powstały podczas tej czynności.

 • Krok trzeci

  Następnie trzeba umyć ściany ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. W ten sposób unikniemy smug i plam, które w przypadku nieoczyszczonej powierzchni wychodzą dopiero po wyschnięciu farby. Mycie rozpoczynamy od sufitu, następnie przechodzimy do okien, drzwi i kaloryferów, zostawiając na sam koniec same ściany (które myjemy, przesuwając się od okien w stronę drzwi). Zanim zaczniemy malować lub tapetować, warto wypróbować wybrane materiały, prosząc w sklepie o próbki.

 • Krok czwarty

  Podczas remontu niezwykle istotna jest kolejność poszczególnych prac. Jeżeli wiec planujmy wymieniać okna, należy zrobić to przed przygotowaniem do malowania lub tapetowania. Również podłogi układamy dopiero po zakończeniu prac takich jak wykończenie ścian. Zasada ta obowiązuje nawet w przypadku, gdy parkiet wymaga cyklinowania czy lakierowania.

 • Krok piąty

  Ostatnie, już niemal kosmetyczne czynności, to montaż cokołów i listew przypodłogowych oraz dokonanie niezbędnych uszczelnień. Jeżeli do każdej pracy podejdziemy z rozwagą i planem, na pewno remont nie będzie przeciągał się dłużej niż jest to konieczne.

 • Macie już jakiś remont za sobą? Dodalibyście coś do powyższych wskazówek? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaką lodówkę kupić?
Następny artykułJak udekorować salon?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here