Jedna z pierwszych decyzji, jaką musimy podjąć, dotyczy wielkości lodówki. Dużych chłodziarek z pewnością nie potrzebują osoby mieszkające samotnie oraz rodziny, które zazwyczaj stołują się poza domem. Jeżeli zaś domownicy nie wyobrażają sobie dnia bez wspólnego gotowania i spożywania obiadu czy kolacji, wskazana jest duża lodówka. Tutaj stajemy przed kolejnym wyborem – sprzęt wolno stojący czy może zabudowany?

Pierwsze rozwiązanie daje więcej możliwości ustawienia lodówki – jej lokalizacja nie jest bowiem uzależniona od umiejscowienia ciągu mebli kuchennych. Taka chłodziarka sprawdzi się zwłaszcza na niewielkich powierzchniach, gdzie trzeba umiejętnie zagospodarować każdy wolny kąt. Nie oznacza to jednak, że ten rodzaj lodówki jest nieodpowiedni do dużych kuchni. Przeciwnie – obecnie sprzęt taki dostępny jest w wielu kolorach i stylach, więc wolno stojąca lodówka świetnie się sprawdzi w każdym typie wnętrza.

W dużych pomieszczeniach można ustawić zdobywającą ostatnio coraz większą popularność lodówkę typu „side by side”. Posiada ona dwie pary drzwi, które otwierają się skrzydłowo. Duża pojemność i wygoda użytkowania sprawia, że są idealne do dużych gospodarstw domowych.

Zanim przejdziemy do kwestii technicznych, kilka słów o lodówkach pod zabudowę. To wciąż najczęściej stosowane rozwiązanie w przypadku nowych mieszkań i domów. Lodówka ukryta pod frontami szafek tworzy jeden ciąg z kuchennymi meblami, co daje efekt nowoczesności, porządku i spójności.

Jeżeli wiemy już, jakie gabaryty i typ lodówki będą nam odpowiadały, czas przyjrzeć się jej pożądanym parametrom technicznym. Należy tutaj zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są części w jej wnętrzu. Najlepiej, jeżeli będzie to hartowane szkło lub gładkie tworzywo sztuczne. Tego rodzaju półki są nie tylko łatwe w utrzymaniu czystości, lecz także odporne na zniszczenia. Kolejna istotna kwestia to klasa energetyczna wybranego sprzętu. Tutaj zasada jest prosta – najbardziej oszczędne są lodówki oznaczone literą A, więc chcąc oszczędzić na rachunkach za elektryczność, warto wybrać właśnie takie (lub jeszcze bardziej energooszczędne A+ czy A++).

Warto także zwrócić uwagę na różne dodatkowe funkcje chłodziarek. Spośród nich najważniejsze to: no frost (zapobieganie tworzeniu się szronu i lodu w zamrażalniku), niezwykle przydatne automatyczne rozmrażanie, szybkie schładzanie, niezależna regulacja temperatury w chłodziarce i zamrażalce, chroniąca żywność powłoka antybakteryjna czy filtr odświeżający powietrze. Przydatny okazać się może zajmujący niewiele miejsca stelaż na butelki czy rozmaite gadżety jak np. kostkarka do lodu. To, jakie funkcje dodatkowe powinna posiadać nasza lodówka, powinno jednak zależeć już tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb.

Jakimi kryteriami kierowalibyście się kupując lodówkę? Co jest Waszym zdaniem najważniejsze? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zabudować lodówkę?
Następny artykułJak przygotować się do remontu, co jest potrzebne?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here