W tym celu musimy zakupić:

– Gips
– Odpowiednia ilość kabla (w przypadku gniazdka najlepszym rodzajem kabla jest kabel 3 *2,5 YDY – popularne „dyty”)
– Podkład
– Narzędzia do wykucia potrzebnej bruzdy (wiertarka z funkcją kucia)
– taśma zbrojąca, która zapobiegnie pękaniu gipsu na połączeniu starego tynk z gipsem
– Poziomica
– Ołówek
– Uchwyty montażowe do kabli (uchwyt montażowy typu USM opaskowy)
– Młotek
– Śrubookret
– Kombinerki
– Nożyk
– Podkład gruntujacy

  • Krok pierwszy

    Krok pierwszy – oznaczenie miejsca na nowe gniazdko

    Musimy najpierw dokładnie wyrysować przebieg kabla, pamiętając, że przewody instalacji elektrycznej prowadzimy w poziomie i w pionie, nigdy zaś w innych kierunkach. W miejscu planowanego gniazdka musimy wykuć otwór pod puszkę elektryczną na gniazdko.

  • Krok drugi

    Krok drugi – wykucie bruzdy do zamocowania kabla

    Następnie musimy wykuć szczelinę na wcześniej wyrysowanej przez nas linii. Bruzda pod kabel ma głębokość około 1 – 1,5 cm. Gdy już wykuliśmy bruzdę od gniazdka które chcemy zamontować do gniazdka z którego chcemy pobrać prąd i dochodzimy do niego z wiertarką należy bezwzględnie wyłączyć prąd i pozostały fragment bruzdy dokuć ręcznie. Należy dodatkowo upewnić się, czy prąd faktycznie nie płynie. Można to zrobić przy użyciu specjalnego śrubokręta z lampką (próbnik napięcia) lub specjalnego miernika.

  • Krok trzeci

    Krok trzeci – montaż kabla w bruździe

    Gdy już mamy wykutą całą bruzdę, wykonujemy w niej otwory na uchwyty montażowe wiercąc wkrętarką na baterie z funkcją wiercenia (możemy wywiercić wcześniej te otwory, przed wyłączeniem prądu). Średnicę wiertła dobieramy do średnicy zakupionego przez nas uchwytu do kabla. Otwory wiercimy w odległości co około 40 cm wewnątrz bruzdy. Uchwytów tych nie wbijamy od razu, wcześniej musimy powierzchnię bruzdy zagruntować preparatem gruntującym. Po zagruntowaniu odmierzamy odpowiednią ilość kabla po 10 cm więcej z każdej strony, aby łatwiej nam było zamontować gniazdko. Dodatkowo kabel należy odpowiednio obrobić na końcach – przy pomocy nożyka należy rozciąć zewnętrzną warstwę izolacji i dostać się do żył, z których następnie zdejmujemy izolację na długości około 3 cm. Nadmiar zawsze możemy sobie bez problemu przyciąć pod koniec prac. Montaż kabla rozpoczynamy od wsadzenia w starą puszkę kabla, jeżeli nie ma w niej wymaganego otworu należy do wyłamać w przypadku nowych puszek, lub wyciąć, wywiercić w puszkach starego typu. Kabel mocujemy do ściany zakładając na niego uchwyty montażowe i przystawiając je do miejsc na nie przeznaczonych. Wbijamy je młotkiem do tych otworów. Tak postępujemy, aż dojdziemy do drugiej (nowej) puszki.

  • Krok czwarty

    Krok czwarty – połączenie nowego kabla ze starymi przewodami

    Kable podpinamy do starego gniazdka. Jeżeli gniazdko chcemy w tym miejscu zlikwidować możemy w tym celu zastosować w jego miejsce listwy zaciskowe, czyli popularne kostki służące do łączenia przewodów elektrycznych. Na końcówkę starego kabla zakładamy listwę zaciskową a nowy kabel należy w nowym gniazdu wkręcić w przeznaczone do tego miejsce. Należy łączyć przewody w taki sposób, aby kolor żółty był naprzeciwko żółtego, niebieski naprzeciw niebieskiego i kabel czarny naprzeciw czarnego. Podpiętą kostkę wkładamy do puszki i zatykamy denkiem. Bruzdę należy zaszpachlować przy pomocy gipsu zatapiając w nim bandaż zbrojący (taśmę zbrojącą) i wyrównując szpachlą bądź pacą.

  • Krok piąty

    Krok piąty – zamontowanie nowego gniazdka

    Puszkę w otworze umieszczamy za pomocą gipsu (przyklejamy ją na gipsie) szczeliny wokół puszki wypełniamy szczelnie gipsem. Podpinając gniazdko w nowej puszce należy je podpiąć w następujący sposób: kabel żółty (uziemienie) wpinamy do bolca uziemiającego, pozostałe dwa kable zakładamy do pozostałych dwóch wtyków. Osłonkę gniazda zakładamy na puszkę przykręcając ja w wyznaczonych do tego miejscach i wkrętu dołączonego do zakupionego gniazdka.

  • Gdzie szukacie porad na temat prac budowlanych i remontowych? Skąd czerpiecie informacje?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak obliczyć odsetki od kredytu hipotecznego?
Następny artykułOdstąpienie od umowy kredytu

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here