1. Rolety do wnętrza czy na zewnątrz domu?

Podstawowy podział rolet ma związek z miejscem ich montażu – wyróżniamy rolety zewnętrzne i wewnętrzne. Rolety zewnętrzne mogą być montowane na zewnętrznej części okna lub bezpośrednio nad nim. Rolety wewnętrzne są montowane wewnątrz okien, czyli w budynku. Istnieją jeszcze rolety montowane na oknach dachowych, które mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne. Tańsze modele rolet posiadają tylko sterowanie ręczne, w droższych modelach stosuje się sterowanie elektryczne za pośrednictwem pilota i z możliwością automatycznego zaprogramowania zwijania czy rozwijania w zależności od:

– pory dnia,

– intensywności nasłonecznienia,

– dokładnie zaprogramowanej godziny

– lub w momencie, gdy wjeżdżamy przez bramę wjazdową

2. Sterowanie roletami i dobór właściwego silniczka

W przypadku sterowania ręcznego stosujemy sznurek, tasiemkę – jest to dość kłopotliwe i niewygodne rozwiązanie, gdyż z czasem prowadnice rolet się wyrabiają i coraz gorzej pracują. Nie mamy tego problemu z roletami elektrycznymi, jeżeli właściwie dobierzemy silniczek do rolet. Przy doborze silniczka należy zwrócić uwagę, jaką wagę i powierzchnię będzie on w stanie podnieść – rolety zewnętrzne są znacznie cięższe i silniczek musi być w stanie je swobodnie opuszczać i podnosić.

Nowoczesne silniczki do sterowania roletami charakteryzuje szybkość działania oraz możliwość programowania czasowego. Najnowocześniejsze sterowniki – mierzą temperaturę na zewnątrz i wewnątrz budynku, nasłonecznienie oraz opady atmosferyczne i odpowiednio zasłaniają lub odsłaniają okna. Do dyspozycji mamy dwa rodzaje sterowania:

Przewodowe – panel sterujący znajduje się na ścianie

Należy wykonać w tym celu odpowiednią instalację, najlepiej w domu jeszcze nie wykończonym, ponieważ trzeba rozprowadzić kable z rolet do sterowania, czyli nierzadko ingerować w strukturę ścian.

Rolety elektryczne muszą posiadać swoje zasilanie, które dodatkowo wymaga ingerencji w strukturę ścian

Radiowe – pilot steruje mechanizmem rolet

Jest przede wszystkim wygodniejsze – jedna instalacja mniej do wykucia, ponadto jest to system wygodniejszy w obsłudze, gdyż możemy sterować z dowolnego miejsca w domu. Częstotliwość sterowania pilotem jest dobierana w ten sposób, żeby nie kolidowała z innymi urządzeniami w domu.

Minusem sterowania jest to, że niektóre piloty mają niewielkie rozmiary dlatego dość łatwo je zgubić.

Sterowanie elektryczne rolet jest dużo wygodniejsze od automatycznego. Spotyka się rolety, które mają czujnik przeszkody – gdy zwijając się napotkają na przeszkodę w postaci np. kota – zatrzymują się lub cofają. Sterowanie roletami elektrycznymi jest bardzo proste – poza tym trudniej je zepsuć, mogą nimi z powodzeniem sterować dzieci czy ludzie starsi.

3. Rolety elektryczne jako element systemu ochrony mienia pod nieobecność właścicieli

Niektóre systemy rolet posiadają ciekawe rozwiązania, – można tak ustawić rolety pod nieobecność właścicieli, że będą stwarzały wrażenie, że ktoś w domu się znajduje. Tak ustawione rolety zewnętrzne (losowo wybrane rolety) będą się samoistnie zwijać czy rozwijać. Może to zaważyć na tym, że złodzieje nie okradną właśnie naszego domu, tylko sąsiedni myśląc, że w naszym domu ktoś przebywa. Spuszczone w dzień rolety zewnętrzne dają złodziejowi duże prawdopodobieństwo, że właściciele wyjechali i można swobodnie próbować włamania. Niestety cena rolet o sterowaniu elektrycznym jest znacznie większa niż rolet tradycyjnych. Poza tym za każde dodatkowe opcje musimy zapłacić sporą sumę – lecz warto ułatwić sobie w ten sposób życie.

Co myślicie o roletach elektrycznych? Zainwestowalibyście w nie? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTaras na dachu – opinie, wady izalety
Następny artykułDomowe sposoby barwienia pisanek

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here