W tym celu musimy zaopatrzyć się w:

– Taśma malarska – potrzebna, żeby wyznaczyć przestrzeń na której chcemy wykonać nasze dzieło. Z reguły nie wykonuje się tynków strukturalnych na całej ścianie, aczkolwiek można to zrobić, gdyż nie ma żadnych przeciwwskazań. Z reguły z tynku strukturalnego wykonuje się jednak określone wzory, wykańcza naroża i różne estetyczne dodatki na ścianach, które mają określony obwód.
– Miarka – do obliczenia ilości potrzebnego tynku. Najpierw należy wyznaczyć przestrzeń i obliczyć jej powierzchnię. Na tej podstawie można określić, ile materiału potrzebujemy na wykonanie tego elementu.
Do wyznaczenia obszaru pracy potrzebujemy również:
– Ołówek,
– Poziomicę,
– Metr,
– Pędzel do naniesienia gruntu na ścianę,
– Tynk strukturalny,
– Pigmenty kolorystyczne do tynku,
– Kuweta malarska,
– Paca wenecka do nakładania tynku,
– Papier ścierny lub siatki do ścierania oraz paca do nich.

  • Krok pierwszy

    Krok pierwszy – wyznaczenie płaszczyzny reliefu

    Pracę należy rozpocząć od wyznaczenia płaszczyzny przyszłego reliefu i pomierzyć tę powierzchnię. Obklejamy naszą płaszczyznę taśmą malarską – wyznaczamy tak obwód płaszczyzny i zabezpieczamy pozostałą powierzchnię ściany przed ubrudzeniem. Jeżeli chcemy tak ozdobić całą ścianą, odcinamy taśmą powierzchnię sąsiednich ścian i sufitu.

  • Krok drugi

    Krok drugi – gruntowanie powierzchni pod tynk

    Obszar wyznaczony przez taśmę malarską należy zagruntować, aby uzyskać odpowiednią przyczepność podłoża. Grunt nanosimy pędzlem szczelnie na całą powierzchnię. Grunt musi wyschnąć, zanim przystąpimy do dalszych prac.

  • Krok trzeci

    Krok trzeci – nakładanie warstwy tynku

    Na taką powierzchnię nakładamy warstwę tynku strukturalnego. Nakładamy gotowy tynk pacą na ścianę, tworząc warstwę tynku o równej powierzchni. Tynk powinien zostać nałożony dokładnie na powierzchnię wyznaczoną taśmą. Staramy się nie zabrudzić przy tym pozostałej poza obrysem naszej płaszczyzny ściany.

  • Krok czwarty

    Krok czwarty – tworzenie reliefu

    Zanim tynk zaschnie musimy na nim wykonać interesujący nas wzór. Można go uzyskać na wiele sposobów. Strukturę tynku możemy uzyskać używając do tego celu dosłownie wszystkiego, począwszy od pacy skończywszy na podeszwie buta. Po zaschnięciu tej warstwy należy lekko zmatowić ostre krawędzie, jeżeli takie powstały podczas wykonywania struktury tynku. Ostre krawędzie ścieramy za pomocą papieru ściernego na pacy lub siatką do szlifowania przykręcaną do pacy. Nie naciskamy zbyt mocno, tylko lekko szlifujemy ostre krawędzie. Po odczyszczeniu (szlifowaniu ściany) przystępujemy do malowania tynku strukturalnego.

  • Krok piąty

    Krok piąty – malowanie tynku strukturalnego

    Można do tego celu użyć bejcy i dowolnych pigmentów kolorystycznych. Najlepiej jest kupić bejcę białą i dodawać do odlanych z niej objętości różnych kolorów. Można uzyskać np. dwa odcienie w tym samym kolorze, można pomalować cały tynk w jednym kolorze a następnie przetrzeć go półsuchą, zwilżoną gąbką. Ściągniemy w ten sposób farbę z wystających powierzchni tynku i wycieniujemy powierzchnię, ponieważ w zagłębieniach pozostanie kolor intensywny. Na wycieniowane elementy można nałożyć drugą warstwę koloru – gąbką zamoczoną w bejcy innego koloru, np. jaśniejszym odcieniem. Wycieniowane miejsca przecieramy gąbką z jaśniejszym odcieniem bejcy i ten sposób uzyskamy ciekawy odcień.

  • Tynk strukturalny można wykonywać i malować na wiele sposobów, w zależności od naszych oczekiwań i pomysłowości.

    Zobacz, jak nakładania tynku strukturalnego uczy Leroi Merlin (You Tube):

    Jak dużo prac budowlanych i remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie kwiaty wieloletnie do ogrodu?
Następny artykułJak zrobić zielnik?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here