Należy przede wszystkim przemyśleć koncepcję całości ogrodu, a następnie przejść do etapu poszukiwania odpowiednich roślin. Poniżej kilka cennych rad, jak tego dokonać.

  • Krok pierwszy

    Przede wszystkim zastanówmy się jaki charakter ma mieć nasz ogród. Czy chcemy aby był tak barwny, jak obrazy impresjonistów, czy wolimy efekt bardziej stonowany, nie kontrastujący. Kiedy podejmiemy już tę decyzję zabieramy się do sprawdzenia stanowiska jakim dysponujemy.

  • Krok drugi

    Stanowisko. Musimy sprawdzić jaką glebą dysponujemy w naszym ogrodzie. Można to zrobić na kilka sposobów. Jeżeli sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na ten temat, można zanieść próbkę gleby do jednego ze sklepów ogrodniczych (tam odpowiedzą na nurtujące nas pytanie), jeżeli jednak nie dysponujemy takowym w okolicy, można zaopatrzyć się w specjalny przyrząd pHmetr (można takowy zakupić na wszystkich aukcjach internetowych, cena: od 8zł).

  • Krok trzeci

    Kiedy wiemy już jaką glebą dysponujemy oraz jaką kolorystykę chcemy uzyskać w ogrodzie, zabieramy się do wyboru odpowiednich gatunków.
    Dla ułatwienia najlepiej posłużyć się katalogiem bylin, znajdziemy tam takie informacje, jak termin sadzenia, termin kwitnienia, wymagania glebowe, słoneczne, docelowa wielkość rośliny oraz kolor kwiatów.
    Oczywiście zawsze można zasięgnąć rady ogrodnika lub skorzystać z przewodników internetowych.

  • Krok czwarty

    Kiedy wybierzemy gatunki, które spodobały nam się najbardziej, sprawdźmy czy warunki glebowo-klimatyczne jakie oferuje im nasz ogród są odpowiednie. Jeżeli tak, zabieramy się do sadzenia. Jeżeli jednak zdarzy się, iż warunki te nie są do końca odpowiednie, można posłużyć się specjalnymi podłożami oraz nawozami, które w odpowiednich odstępach czasowych podsypujemy pod rośliny.
    Pamiętajmy jednak, aby nie stosować ich na większych obszarach, ponieważ może to zakłócić procesy mikrobiologiczne w naszym ogrodzie.

  • Krok piąty

    Pamiętajmy o zasadzie sadzenia: większe rośliny sadzimy zawsze z tyłu, a niższe na skraju rabaty. Jeżeli rabatę można obejść dookoła, rośliny wyższe sadzimy w środku a niższe na obrzeżach.

  • Kwiaty wieloletnie do ogroduŹródło: photoxpress.com

    Pamiętajmy również, że rośliny dwuletnie, takie jak np. bratki, stokrotki czy malwy kwitną dopiero w drugim roku po posadzeniu.

    Cenna rada:

    Rośliny kwitnące w kolorach zimnych, tj., niebieskim, biały, fioletowym, granatowym – optycznie powiększają i wydłużają ogród.

    Rośliny z kwiatami zachowanymi w tonacji ciepłej: czerwone, pomarańczowe, różowe – optycznie zmniejszają i kurczą ogród. Dodają jednak romantycznego i przyjemnego charakteru.

    Jakie inne kwiaty planujecie w swoim ogródku? Jak duży jest Wasz kwietnik?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŚciany zewnętrzne nośne – rodzaje
Następny artykułTynk strukturalny – układanie

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here