Rodzina Powody unieważnienia małżeństwa kościelnego

Powody unieważnienia małżeństwa kościelnego

-

Zatajenie choroby psychicznej. Powodem stwierdzenia, że małżeństwo zawarte w Kościele jest nieważne, może być zatajenie przez jedną ze stron swojej choroby psychicznej. Wynika to z faktu, że małżeństwo ma być w pełni świadomą decyzją mężczyzny i kobiety. Osoby chore psychicznie z zasady uznaje się za nieprzygotowane do stworzenia rodziny.

Zatajenie niepłodności. Inną przyczyną unieważnienia ślubu kościelnego jest zatajenie przez mężczyznę lub kobietę własnej niepłodności. Sama niepłodność nie wpływa na ważność małżeństwa, a jedynie jej ukrywanie. Jest tak dlatego, że problemy z posiadaniem potomstwa są kluczową sprawą w małżeństwie i podejmując decyzję o ślubie zwykle chcemy mieć przynajmniej potencjalną możliwość ich posiadania. Jeżeli ktoś zataja swoją niepłodność, świadomie wprowadza drugą stronę w błąd.

Zatajenie innej ważnej informacji. Również ukrywanie innych istotnych informacji może być powodem rozwiązania małżeństwa. Chodzi tu na przykład o zdradę lub homoseksualną orientację płciową. Każdy ma prawo żądać wierności od swojego życiowego partnera, dlatego mając świadomość że został zdradzony, może nie chcieć wchodzić z taką osobą w związek małżeński. Jednak jeśli zdrada nastąpiła już jakiś czas po ślubie, nie jest argumentem do unieważnienia związku.

Fałszywie złożone przyrzeczenie. Kłamstwo podczas składania przysięgi małżeńskiej także zalicza się do powodów rozwodu kościelnego. Chodzi tu na przykład o udawanie miłości lub woli dochowania wierności. Oczywiście takie sprawy jest bardzo ciężko udowodnić. Najczęściej ktoś musi się przyznać do tego, że nie kochał swojego małżonka w chwili ślubu lub zdrada musi nastąpić bardzo krótko po zawarciu związku.

Non consumatum. Kościół unieważnia śluby, które nie zostały skonsumowane. Najczęściej chodzi tu o niezdolność jednego z małżonków do podejmowania współżycia seksualnego, na przykład mężczyzna może być impotentem.

Przymus. Jeżeli ktoś został siłą zmuszony do ślubu, takie małżeństwo w prawie kanonicznym uchodzi za nieważne. Obie strony muszą je bowiem zawrzeć w pełni świadomie i dobrowolnie.

Niedojrzałość do małżeństwa. Ostatnio najczęściej unieważnienia ślubów kościelnych orzeka się na podstawie tak zwanej niedojrzałości do małżeństwa jednej lub obu stron. W tym wypadku chodzi o szerokie spektrum zachowań, które mogą świadczyć o braku psychicznej gotowości do założenia rodziny, na przykład rażące zaniedbywanie obowiązków domowych czy brak zaangażowania w życie rodzinne.

Czy znacie kogoś, kto unieważnił swoje małżeństwo? Z jakich przyczyn do tego doszło? Wypowiedzcie się.

Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

GTA 4 – jak usunąć logo Rockstara?

Aby usunąć logo Rockstara, musimy najpierw...

Makaron (razowy, biały, ryżowy) – kalorie, wartości odżywcze

Makaron znany jest ludziom od ponad 4 tysięcy lat. W Dolinie Żółtej Rzeki, gdzie powstało najstarsze państwo chińskie, badacze znaleźli nitki makaronu, jakim żywili się ówcześni osadnicy. Jak się okazuje, nie tylko w Chinach zajadano się specjałem z wody i mąki. Starożytni Grecy i Rzymianie również włączyli go do swojego menu!

Zobacz też

Jak dostać stypendium naukowe?

Oto klika porad dla tych, którzy lubią wyzwania, pragną realizować swoje naukowe pasje. I jak to często bywa, brakuje im funduszy na ten cel.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: