Zwrócić grzecznie uwagę. Najlepiej po prostu powiedzieć babci, że jej sposób żywienia wnuka jest nieprawidłowy. Nie chodzi o wszczynanie niepotrzebnych kłótni, a jedynie zwrócenie uwagi mamie czy teściowej. Powinniśmy wprost wyjaśnić, o co nam chodzi. Nie bawmy się w zawoalowane sugestie, ponieważ babcia może nie zrozumieć, co mamy na myśli lub udać, że nie rozumie. Dla niej karmienie dziecka jest wyrazem miłości do niego i chęci obdarowania go wszystkim, czym tylko może. Oczywiście to bardzo szczytna intencja, jednak ponieważ jej skutki nie są najlepsze, musimy porozmawiać z babcią.

Wyjaśnić zalecenia lekarza. Możemy powołać się na opinię lekarza. Obecnie w całej Unii Europejskiej wdrażane są programy walki z otyłością wśród dzieci i młodzieży, dlatego pediatrzy przykładają do tej kwestii większą wagę niż kiedyś. Jeśli dziecko ma nadwagę, lekarz na pewno zwróci na to uwagę i da konkretne wskazówki co do diety. Pamiętajmy, że otyłość nabyta w okresie dzieciństwa jest najtrudniejsza do zwalczenia, dlatego należy szybko podejmować działania regulujące wagę dziecka. Poinformujmy zatem babcię, że pediatra zalecił dziecku dietę i chcemy, żeby wszystkie osoby, które opiekują się naszą pociechą, tej diety przestrzegały.

Kontrolować dietę stosowaną przez babcię. Powinniśmy też zwracać uwagę, czy babcia wzięła sobie nasze uwagi do serca i czy nadal po kryjomu nie przekarmia dziecka. Bądźmy stanowczy w decyzji o zdrowym odżywianiu naszego szkraba. To właśnie w dzieciństwie kształtują się trwałe nawyki żywieniowe i ogólny stosunek do jedzenia. Dziecko przekarmiane oprócz otyłości może również wykształcić w sobie zwyczaj zajadania kłopotów.

Wyeliminować puste kalorie. Jeżeli babcia regularnie opiekuje się dzieckiem, dajmy jej konkretne wskazówki co do jego diety. Powinna na pewno zwracać uwagę na to, żeby wyeliminować puste kalorie znajdujące się w słodyczach, tłustych przekąskach czy gazowanych napojach. Produkty te najlepiej zastąpić zdrowymi owocami i naturalnymi sokami. Babcia może zatem do woli przygotowywać dla wnuka surówki i sałatki, ale oczywiście bez dodatku majonezu czy tłustych sosów. Rezygnacja z posiłków smażonych, zwłaszcza na tłuszczach zwierzęcych na rzecz potraw gotowanych również przysłuży się zdrowemu odżywianiu.

Czy macie doświadczenia z nadgorliwymi babciami? Jak poradziliście sobie z tym problemem? Podajcie nam swoje sposoby!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObjawy skórne cukrzycy
Następny artykułCo zrobić, kiedy dziecko chce wyrzucić mnie z mieszkania?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here