Wiadome jest, że cukrzyca zaliczana jest do chorób, które zaburzają wiele procesów w organizmie człowieka. W jej przebiegu dochodzi do podwyższenia zawartości glukozy nie tylko we krwi, ale także w moczu czy pocie. Cukier ten stanowi z kolei idealną pożywkę dla bakterii. Jeśli dodamy do tego zmiany zachodzące w naczyniach krwionośnych oraz zmniejszenie odporności immunologicznej, stanie się zrozumiałe, że osoby z cukrzycą są predysponowane do rozwinięcia się u nich zakażeń i infekcji skórnych.

Czasami nawracające zakażenia bakteryjne na skórze czy też rany, które źle i długo się goją, mogą być pierwszymi oznakami cukrzycy. Do zakażeń i infekcji dochodzi u cukrzyków częściej w obrębie naturalnych fałdów ciała. Osoby cierpiące na cukrzyce częściej chorują na różę, pojawiają się na ich skórze czyraki. Bardzo ważną rolę w zapobieganiu zakażeń skóry odgrywa odpowiednie leczenie, które znormalizuje stężenie glukozy.

U osób chorych na cukrzycę dochodzi także do zaburzeń metabolicznych, które związane są głównie z nieprawidłową gospodarką lipidową. Podwyższone jest zwłaszcza stężenie trójglicerydów we krwi. Objaw, który świadczy o nieprawidłowościach związanych ze stężeniami tłuszczów w organizmie, to żółtaki. Są to płaskie, miękkie, żółtawe kępki lokalizujące się na górnych powiekach.

U co drugiej osoby, która przez wiele lat leczy się z powodu cukrzycy typu 2, dochodzić może do zmian zanikowych skóry. Najczęściej obserwuje się je na podudziach. Cały proces może być początkowo postrzegany jako zmiany zabarwienia skóry, która przybiera barwę od czerwonawej do brunatnej.

Typową zmianą skórną w przebiegu cukrzycy jest również wytwarzanie się pęcherzy. Mają one charakter pęcherzy podnaskórkowych. Pęcherze zwykle lokalizują się na stopach oraz na rękach. Do innych zmian patologicznych dotyczących skóry u cukrzyków zaliczyć należy: cukrzycowe zgrubienia skóry, obrzęk twardzinowy, rogowacenie ciemne.

Nie sposób nie wspomnieć o stopie cukrzycowej, która może powstawać na skutek zaburzeń neurologicznych oraz naczyniowych. Ból w obrębie stopy, który występuje zarówno przy wykonywaniu ruchu, jak i w spoczynku, brak tętna na tętnicy grzbietowej stopy, zimna skóra stopy, obecne zgorzele przemawiają za tym, że w powstawaniu stopy cukrzycowej odegrały rolę głownie czynniki naczyniowe. Zaś zaburzenia czucia na skórze stopy, obecne owrzodzenia, obecne tętno i prawidłowo ocieplona skóra wskazują na przeważający udział czynników neurologicznych.

W jaki sposób u Was objawiała się cukrzyca? Czy borykacie się ze zmianami skórnymi? Opowiedzcie o swoich doświadczeniach!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo zrobić, gdy dziadkowie nie mówią do dziecka po imieniu?
Następny artykułCo zrobić, gdy babcia przekarmia dziecko?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here