Znaczna część serwisów i usług, oferujących między innymi sprzęt RTV czy pobieranie plików, jest niedostępna dla osób niepełnoletnich. W związku z pobieraniem plików napływa ostatnio wiele skarg do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku z kłamstwami nastolatków co do wieku. Przedsiębiorca oczekuje od nich zapłaty danej kwoty.

Według prawa zakaz zakupów mają dzieci poniżej trzynastego roku życia. Jest to uzależnione ich niezdolnością do czynności prawnych. Drobna umowa w małych sprawach codziennych jest ważna, jeśli kupujący nie został pokrzywdzony (czyli cena była adekwatna do produktu, reszta odpowiednio wydana, a towar dobrej jakości). W przeciwnym razie mogą wkroczyć rodzice, unieważnić zakup i żądać zwrotu pieniędzy.

Młodzi ludzie w wieku 13–18 lat również mogą dokonywać zakupów jedynie małych rzeczy (słodycze czy artykuły papiernicze). W przypadku poważnych, drogich zakupów, na przykład odtwarzacza DVD czy mp3, nastolatek zawsze musi posiadać zgodę rodzica. Sprzedawca może ponadto oczekiwać potwierdzenia transakcji przez rodzica nieletniego konsumenta. W przeciwnym razie rodzic również ma możliwość działania – oddania towaru i żądania zwrotu pieniędzy.

Tego wymaga prawo, tymczasem według statystyk (według raportu „Młodzi kupują w sieci”) 12% użytkowników Ceneo.pl nie osiągnęło jeszcze pełnoletniości. Z kolei w innych badaniach oceniono, że trzech na czterech nastolatków nabywa produkty w Internecie. Co kupują młodzi ludzie? Głównie gry i ubrania, ale także telefony komórkowe. Ponadto nastolatki (około 15%) zakładają konta aukcyjne na serwisach aukcyjnych.

Allegro.pl wyszło naprzeciw grupie młodzieży w wieku 13–18 lat, oferując im już dwa lata temu konto junior (jedynymi obostrzeniami jest niekupowanie produktów przeznaczonych dla osób dorosłych oraz maksymalnie 500-złotowe transakcje).

Uwaga!

Dokonując zakupów przez Internet, jeśli nie płacimy przy odbiorze paczki, trzeba wykonać przelewy internetowe. Banki posiadają w swojej ofercie również konta dla nastolatków. Młodzież powyżej trzynastego roku życia może mieć założone nawet standardowe konto pod warunkiem zgody rodziców.

Czy uważacie, że niepełnoletni powinni mieć prawo do robienia zakupów w sieci? A może nie powinno być żadnych ograniczeń? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym przyprawić barszcz?
Następny artykułPrzyprawy do łososia

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here