1. Zabawy ruchowe

„Kółko graniaste”
Kółko graniaste, czworokanciaste
Kółko nam się połamało,
Cztery grosze kosztowało,
A my wszyscy BĘC!
Tworzymy kółeczko i chwytamy się za ręce, śpiewając piosenkę poruszamy się w jedną stronę. Następnie na słowo „bęc” upadamy wszyscy na ziemię.

„Woogie- boogie”
Do przodu prawą rękę daj,
Do tyłu prawą rękę daj
I pomachaj nią.
Bo przy woogie – woogie – boogie
Trzeba w koło kręcić się,
No i klaskać trzeba też:
Raz! Dwa! Trzy!
Woogie – boogie ahoj!

Następnie śpiewamy i pokazujemy kolejno:
Do przodu lewą rękę daj…
Do przodu prawą nogę daj…
Do przodu lewą nogę daj…
Do przodu prawe biodro daj…

„Stary niedźwiedź mocno śpi”
Stary niedźwiedź mocno śpi,
stary niedźwiedź mocno śpi.
My się go boimy, na palcach chodzimy –
Jak się zbudzi to nas zje,
Jak się zbudzi to nas zje.
Pierwsza godzina niedźwiedź śpi,
Druga godzina niedźwiedź chrapie,
Trzecia godzina niedźwiedź łapie!!!

„Niedźwiedź” goni dzieci i członków rodziny. Ten kto zostaje schwytany przez „niedźwiedzia” wchodzi do koła i zabawa się powtarza.

2. Zabawy wzmacniające więzi rodzinne i społeczne

„10 przykazań naszej rodziny”
Usiądźcie razem z dzieckiem i sporządźcie listę najważniejszych zasad, których wszyscy będziecie przestrzegać. Reguły, które ustalicie powinny być określone w sposób jasny oraz konkretny. Warto zadbać o to, by nie były zbyt poważne, ale raczej dowcipne, aby dziecko nie bało się kary. Pamiętajcie to ma być zabawa dla całej rodziny.

„Rodzinny rytuał”
Zabawa polega na stworzeniu przez członków rodziny jakiegoś rytuału, który stanie się tradycją i będzie przez nich powtarzany we wspólnym gronie. Zabawa ma na celu zjednoczyć ze sobą rodzinę, jak również rozbudzić w każdym z członków poczucie przynależności. Przykładem może być wspólne gotowanie w wyznaczonym dniu tygodnia, gdzie każdy będzie wykonywać niezwykle ważną funkcję, czy też wspólne wyjście do kina, na pizzę, wspólne wymyślanie nowego przepisu kulinarnego.

„Rodzinny gest”
Wymyślcie gest, który będzie cechował tylko Waszą rodzinę. Powinien się składać z układów różnych ruchów. Będziecie się nim porozumiewać tylko między sobą.

„Wolontariat”
Warto całą rodziną włączyć się w działalność wolontaryjną, nieść wspólną pomoc, uczestniczyć jako wolontariusze w akcjach charytatywnych. Dzieci uczą się wówczas od rodziców, jak ważna jest pomoc potrzebującym, a wspólne uczestnictwo bardzo zbliża do siebie członków rodziny.

Uwaga!

Wspólna zabawa z rodzicami, stanowi dla dziecka kluczową rolę w procesie jego wzrastaniu i rozwoju nie tylko pod względem fizycznym, ale także społeczno–emocjonalnym. Dlatego bawmy się z dzieckiem jak najczęściej.

Jakie są Wasze pomysły na zabawy rodzinne? Podzielcie się nimi w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZabawy z piłką dla dzieci
Następny artykułJak rozwijać inteligencję emocjonalną u dziecka?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here