Sadzenie i uprawa. Kiedy zakupimy krzew borówki, musimy go posadzić. Przede wszystkim wybieramy miejsce ze stałym dopływem promieni słonecznych. Borówki uwielbiają rosnąć w podłożu kwaśnym, dlatego też najpierw wykopujemy dołek, najlepiej wielkości wiaderka, a następnie wsypujemy do niego trociny wymieszane z kwaśnym torfem, zachowujemy proporcje 70% do 30 %, dodajemy również trochę ziemi organicznej. Pamiętajmy, że krzewy dorastają do dwóch metrów, zatem minimalna odległość pomiędzy krzewami powinna wynosić 1,5 metra. Ze względu na płytki i zagęszczony system korzeniowy, borówki są bardzo wrażliwe na brak wody, zatem systematyczne podlewanie, zwłaszcza tuż po posadzeniu i w pierwszym roku uprawy jest bardzo ważnym czynnikiem. Jeżeli mamy do czynienie z okresem bezdeszczowym, wówczas co najmniej raz w tygodniu musimy dostarczać roślinie ok. 10-20 litrów wody.

Pamiętajmy również o zwalczaniu chwastów. Możemy to robić przy pomocy odpowiednich herbicydów lub mechanicznie, jest to niezbędne ponieważ chwasty, konkurują z borówkami o wodę oraz składniki mineralne zawarte w podłożu. Możemy również ściółkować rośliny korą dekoracyjną lub igliwiem, zmniejsza to dodatkowo straty wody i reguluje temperaturę gleby. Od momentu kiedy posadzimy krzew aż do 4 roku zalecane jest tzw. cięcie sanitarne. Polega ono na usuwaniu słabych, chorych i uszkodzonych mechanicznie lub pod wpływem mrozy pędów.

Cięcia takie jak prześwietlające i odmładzające stosujemy dopiero po 5 roku po posadzeniu rośliny, skracamy wówczas i usuwamy najstarsze i najbardziej zagęszczone pędy, na których brak jest jednorocznych przyrostów. Zabieg przycinania wykonujemy pod koniec zimy lub wczesną wiosną. Borówki nie wymagają zazwyczaj ochrony przed chorobami czy tez szkodnikami. Jeżeli jednak zauważymy pojawienie się jakiegoś szkodnika, najlepiej jest usunąć go mechanicznie, najlepiej poprzez wycięcie porażonych pędów.

Jakie inne krzewy planujecie w swoim ogrodzie? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSkalnik – tworzenie, pielęgnacja
Następny artykułKrokusy – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here