Sadzenie i uprawa. Kiedy zakupimy krzew borówki, musimy go posadzić. Przede wszystkim wybieramy miejsce ze stałym dopływem promieni słonecznych. Borówki uwielbiają rosnąć w podłożu kwaśnym, dlatego też najpierw wykopujemy dołek, najlepiej wielkości wiaderka, a następnie wsypujemy do niego trociny wymieszane z kwaśnym torfem, zachowujemy proporcje 70% do 30 %, dodajemy również trochę ziemi organicznej. Pamiętajmy, że krzewy dorastają do dwóch metrów, zatem minimalna odległość pomiędzy krzewami powinna wynosić 1,5 metra. Ze względu na płytki i zagęszczony system korzeniowy, borówki są bardzo wrażliwe na brak wody, zatem systematyczne podlewanie, zwłaszcza tuż po posadzeniu i w pierwszym roku uprawy jest bardzo ważnym czynnikiem. Jeżeli mamy do czynienie z okresem bezdeszczowym, wówczas co najmniej raz w tygodniu musimy dostarczać roślinie ok. 10-20 litrów wody.
Pamiętajmy również o zwalczaniu chwastów. Możemy to robić przy pomocy odpowiednich herbicydów lub mechanicznie, jest to niezbędne ponieważ chwasty, konkurują z borówkami o wodę oraz składniki mineralne zawarte w podłożu. Możemy również ściółkować rośliny korą dekoracyjną lub igliwiem, zmniejsza to dodatkowo straty wody i reguluje temperaturę gleby. Od momentu kiedy posadzimy krzew aż do 4 roku zalecane jest tzw. cięcie sanitarne. Polega ono na usuwaniu słabych, chorych i uszkodzonych mechanicznie lub pod wpływem mrozy pędów.
Cięcia takie jak prześwietlające i odmładzające stosujemy dopiero po 5 roku po posadzeniu rośliny, skracamy wówczas i usuwamy najstarsze i najbardziej zagęszczone pędy, na których brak jest jednorocznych przyrostów. Zabieg przycinania wykonujemy pod koniec zimy lub wczesną wiosną. Borówki nie wymagają zazwyczaj ochrony przed chorobami czy tez szkodnikami. Jeżeli jednak zauważymy pojawienie się jakiegoś szkodnika, najlepiej jest usunąć go mechanicznie, najlepiej poprzez wycięcie porażonych pędów.
Jakie inne krzewy planujecie w swoim ogrodzie? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?