Rośliny Krokusy - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Krokusy – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

-

Cebulki krokusów są niewielkich rozmiarów i w rzeczywistości stanowią bulwy pędowe. Oznacza to, że gromadzą substancje zapasowe w dolnej części pędu głównego. Jeżeli przecielibyśmy taką bulwę , nie zauważylibyśmy charakterystycznych dla cebul pierścieni.

Dużym minusem krokusów jest to, że bardzo szybko przekwitają i tak naprawdę w maju nie ma już po nich znaku. Pamiętajmy jednak, że cebule należy wykopać dopiero w czerwcu, ponieważ odczekać aż uschną wszystkie liście. Służą bowiem one cebulką do gromadzenia większości substancji organicznych, dzięki którym krokusy będą mogły zakwitnąć w następnym sezonie. Tak na prawdę, cebulki krokusów przeżywają tylko jeden sezon i obumierają, jednak po kwitnieniu, na ich miejsce z grubiejących nasad liści tworzą się tzw. bulwy potomne. Jest to bardzo cenna informacja dla tych wszystkich posiadaczy ogrodów, którzy wysiewają krokusy na trawniku, ponieważ nie należy zbyt wcześnie uszkodzić liści. Darń najlepiej ściąć dopiero po wyraźnym zżółknięciu liści.


krokusy zdjęciaFot. Iwona Jóźwiak

Kiedy już wykopiemy cebule, należy je dokładnie oczyścić i rozłożyć na kawałku papieru, tak aby wyschły. Następnie należy je umieścić w papierowej torbie i przechowywać w miejscu suchym. Najlepsza do tego temperaturą, jest temperatura pokojowa ok. 20o C. Warto również dokładnie przyjrzeć się cebulką i usunąć wszystkie porażone chorobami i grzybami egzemplarze. Możemy również, celem zabezpieczenia cebulek przed infekcjami, nanieść na nie, najlepiej pędzelkiem środek grzybobójczy (Topis, Kaptan). Cebulki sadzimy w podłoży jesienią, najlepiej we wrześniu lub z początkiem października.
uprawa krokusówFot. Iwona Jóźwiak

Krokusy najlepiej czują się na stanowisku słonecznym. Gleba powinna posiadać dużą zawartość próchnicy i wilgoci, dobrze również aby szybko się nagrzewała. Bez obawy możemy również umieszczać krokusy w miejscach narażonych na przewiew. Cebule sadzimy na głębokości ok. 6-10 cm. Najlepiej robić to w kępach, tak rośliny najładniej się prezentują. W jednej kępie możemy posadzić od kilku do nawet kilkudziesięciu cebulek. Zaraz po wysadzeniu, warto jest przykryć glebę ściółką lub warstwą kory lub torfu. Dzięki takiemu zabiegowi, krokusy zdecydowanie szybciej zakwitają na wiosnę.

Jeżeli chcemy sadzić krokusy na trawniku, wówczas wybierzmy miejsce gdzie darń nie jest zbyt zwarta. Na takim stanowisku, pędy krokusów szybciej wydostaną się na powierzchnię. Aby nie zniszczyć trawnika, zbyt dużą ilością wykopanych dołków, miejsce pod nasadzenie cebul krokusa możemy przygotować za pomocą wideł ogrodniczych. Wbijamy je w ziemię i lekko przechylamy w przód i w tył.

Jakie inne kwiaty planujecie w swoim ogródku? Jak duży jest Wasz kwietnik?

Barbara Machalska

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić naszyjnik grono z koralików?

Wisiorek-kiść będzie złożony z wielu elementów ułożonych bardzo blisko siebie, co sprawi, że patrzący będzie miał wrażenie, iż przygląda się właśnie dorodnej kiści winogron czy też innych owoców, nie zaś prostemu do wykonania samodzielnie wisiorkowi.

Jak pomalować pannę młodą do zdjęć?

Co prawda, osobiście nie zajmuję się wizażem modelek, ale mam okazję rozmawiać ze specjalistkami w tym fachu. I, jak się okazuje, nie ma jednoznacznie trafnej odpowiedzi na pytanie o makijaż ślubny.

Zobacz też

Jak zwiększyć efektywność nauki języka?

Jest wiele sposobów na efektywną naukę języka angielskiego, trzeba jednak zdobyć się na odrobinę kreatywności i użyć swojej wyobraźni, aby umiejętnie je wykorzystać. Jeśli Twoje stare metody Cię zawodzą, spróbuj zastosować się do tych 8 porad, jak skutecznie zwiększyć efektywność nauki języka angielskiego.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: