Rośliny Lilie - sadzenie, uprawa, pielgnacja

Lilie – sadzenie, uprawa, pielgnacja

-

Doskonale prezentują się lilie w towarzystwie roślin jednorocznych oraz bylin. Tworzą idealne sąsiedztwo z funkiami, szałwią czy przegorzanem. Kolejnym miejscem, gdzie lilie właściwie zaprezentują swój urok będzie stanowisko wokół krzewów o kolorystyce brązowo- zielonej. Ponadto odmian miniaturowych możemy użyć do udekorowania naszego ogródka skalnego.

Lilie najlepiej jest sadzić na glebach bogatych w próchnicę, przepuszczalnych i pulchnych. Kwiaty te są bardzo wrażliwe na nadmiar wody w podłożu, zatem jeżeli w naszym ogrodzie ziemia jest ciężka, lilie możemy posadzić na podwyższonym zagonie. Cebule należy posadzić zaraz po zakupieniu, kiedy są jeszcze świeże, na głębokości równej około 2 ½ jej wysokości. Unikamy kupowania cebulek zasuszonych i pomarszczonych. Pamiętajmy, że lilie muszą być regularnie nawożone oraz podlewanie. Jest to bardzo ważne w okresie letnim, kiedy to rośliny kwitną. Korzystnie wpływa również ściółkowanie gleby, za pomocą torfu lub przekompostowanej kory. Ściółka taka pomaga utrzymać stałą wilgotność podłoża oraz odpowiedni jej odczyn, ogranicza również rozwój chwastów i nadmiernemu nagrzewaniu powierzchni gleby. Mieszańce lilii azjatyckich dobrze znoszą nasz klimat i bez problemów mogą zimować w glebie, natomiast mieszańce orientalne wykazują dużą wrażliwość na niskie temperatury, zatem ich cebule należy przechowywać w temperaturze ok. 2 °C w suchym torfie.

Jak rozmnażać?

Lilie rozmnażamy na kilka sposobów, poprzez cebuli powietrzne, cebulki przybyszowe, nasiona, łuski oraz poprzez podział.

Najprościej rozmnaża się gatunki, które tworzą cebuli powietrza w pachwinach liściowych oraz cebulki przybyszowe powstające u podstawy kwitnącego pędu. Cebulki powietrzne zbieramy zawsze pod koniec lata. Jeżeli chcemy pozyskać cebulki przybyszowe, musimy najpierw wykopać całą roślinę i oddzielić cebulkę. Zebrany materiał umieszczamy w doniczce. Podłoże powinno być wilgotne i gliniasto- piaszczyste. Wierzch przysypujemy żwirem i przechowujemy w niskiej temperaturze. Do sadzenia możemy przystąpić następnej jesieni. Jedną z ważniejszych metod rozmnażania lilii jest również rozmnażanie przez łuski, które odejmujemy na przełomie lata i jesieni. Łuski pobieramy z cebul, które znalazły się w stanie spoczynku. Następnie obsypujemy pobrany materiał środkiem grzybobójczym i umieszczamy w kuwecie wypełnionej mieszanką torfu, perlitu i grubego pasku. Kuwetę należy przechowywać w temperaturze pokojowej i regularnie podlewać. Po dwóch tygodniach cebule przenosimy co chłodniejszego miejsca, celem pobudzenia wzrostu liści. Dopiero po roku przebywania w doniczce lilie możemy sadzić w ogrodzie. Możemy również rozmnażać lilie z nasion, jest to jednak zabieg bardzo pracochłonny i długotrwały, z praktycznego punktu widzenia zdecydowanie go odradzam

Jakie inne kwiaty planujecie w swoim ogródku? Jak duży jest Wasz kwietnik?

Barbara Machalska

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak się zachować na plaży?

Czas spędzony na plaży może być miłym wypoczynkiem, ale też może stać się powodem niezadowolenia innych. Jak zachować się, aby czas na plaży na długo pozostał w dobrych wspomnieniach? Co radzi savoir-vivre?

Jak zdrowo spędzić wakacje?

Istnieje wiele sposobów na ciekawe spędzenie lata. To czas, kiedy powinniśmy wynagrodzić swojemu organizmowi brak ruchu. Rozważając letni wyjazd, postarajcie się wybrać miejsce, które charakteryzuje zdrowe powietrze.

Zobacz też

Obudowa wanny – jak wykonać, pomysły

Centralnym elementem wyposażenia łazienki jest zazwyczaj wanna. Wybierać tutaj możemy spośród coraz bardziej popularnych i wracających do łask modeli wolnostojących, jak też tych przeznaczonych do zabudowy. Nawet najzwyklejsza wanna będzie prezentować się ciekawie, jeżeli tylko użyjemy odpowiedniej obudowy. Przekonamy się, że dzięki temu prostemu zabiegowi możemy zmienić wygląd i charakter całej łazienki.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: