Rośliny Chrzan - uprawa, choroby

Chrzan – uprawa, choroby

-

Jedną z popularniejszych i często występujących chorób chrzanu jest chwościk chrzanu (Cercospora armoraciae). Objawy tej choroby to początkowo brudnozielone plamy. W późniejszym okresie nabierają one koloru brunatnego z jasnym nalotem. Plamy te są drobne, mają wielkość około kilku milimetrów. Chorobę można ograniczyć poprzez zbieranie i palenie porażonych części roślin. Można również stosować opryski chemiczne w odstępach kilkudniowych. Grzybnia tej choroby zimuje na obumarłych liściach, dlatego istotne jest ich palenie.

Na plantacjach chrzanu może wystąpić choroba grzybowa – biała rdza krzyżowych. Pierwsze objawy tej choroby widoczne są na liściach w postaci jasnozielonych, dużych plam. Z czasem plamy te stają się czerwonawe. Białe zarodniki grzyba kumulują się na spodniej stronie liścia. W przypadku bardzo silnego porażenie cała dolna strona liścia jest biała. Liście w konsekwencji zamierają i zasychają. Rozprzestrzenianiu choroby sprzyja wilgoć w powietrzu. Pomóc zwalczyć chorobę mogą opryski fungicydami zawierającymi chlorotalonil czy azoksystrobinę.

Chrzan może zostać atakowany również przez wiele szkodników. Również na nie należy zwracać szczególną uwagę, aby móc w przyszłości cieszyć się dobrej jakości plonami. Na liściach chrzanu mogą pojawić się tzw. pchełki chrzanowe. Mają one żółte zabarwienie skrzydeł, są wielkości ok. 3 mm. Podczas żerowania Pchełki pozostawiają na liściach mnóstwo otworów. Blaszka liściowa początkowo żółknie, później zamiera. Aby zwalczyć pchełki, można niszczyć przede wszystkim chwasty z rodziny kapustowatych. Są to m.in. gorczyca polna, tasznik pospolity. Można też stosować insektycydy.

Na uprawach chrzanu może pojawić się Śmietka kapuściana. Larwy długości 7 mm niszczą skórkę korzenia poprzez drążenie korytarzy. Korzenie maja obniżoną wartość, a podczas przechowywania dochodzi do ich gnicia. Aby zwalczyć występowanie śmietki, należy m.in. zaprawiać sadzonki przed sadzeniem. Plantacje chrzanu należy lokalizować w dużej odległości od miododajnych upraw lucerny, koniczyny czy rzepaku, ponieważ ich sąsiedztwo sprzyja nagromadzeniu samic śmietek.

Jakie właściwości lecznicze chrzanu znacie? Czy pomógł Wam na jakąś dolegliwość? Dajcie znać w komentarzu.

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zarobki w turystyce

Ile zarabia się w turystyce? Trudno powiedzieć. Wszystko bowiem zależy od zawodu, regionu kraju i jego popularności, a także od sezonu. Nie jest specjalną tajemnicą, że w sezonie wakacyjnym i zimowym pensje w turystyce idą w górę. Spróbujmy jednak określić średnie zarobki w tej branży.

Techniki relaksacyjne w psychologii

Techniki relaksacyjne to sposoby na osiągnięcie spokoju ducha, rozluźnieniu organizmu, usunięcie napięć. Dzięki nim osoba poddana relaksacji może na chwilę pozwolić swojemu ciału na przyjemne odprężenie i uwolnić umysł od codziennych problemów. Techniki te są niezwykle efektywne w czasie psychoterapii.

Zobacz też

Hipochondria – objawy, leczenie

Hipochondria jest zaburzeniem, na które cierpi coraz większa część populacji. Należy ono do grupy schorzeń nerwicowych o bardzo charakterystycznych objawach.

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Koszula męska — czym kierować się przy wyborze?

Męski ubiór to nie tylko garnitur i spodnie. Stylowy wygląd to odpowiednie dobranie wszystkich elementów garderoby, tak aby tworzyły...

Może Cię zainteresuje: