Rośliny Chrzan - uprawa, choroby

Chrzan – uprawa, choroby

-

Jedną z popularniejszych i często występujących chorób chrzanu jest chwościk chrzanu (Cercospora armoraciae). Objawy tej choroby to początkowo brudnozielone plamy. W późniejszym okresie nabierają one koloru brunatnego z jasnym nalotem. Plamy te są drobne, mają wielkość około kilku milimetrów. Chorobę można ograniczyć poprzez zbieranie i palenie porażonych części roślin. Można również stosować opryski chemiczne w odstępach kilkudniowych. Grzybnia tej choroby zimuje na obumarłych liściach, dlatego istotne jest ich palenie.

Na plantacjach chrzanu może wystąpić choroba grzybowa – biała rdza krzyżowych. Pierwsze objawy tej choroby widoczne są na liściach w postaci jasnozielonych, dużych plam. Z czasem plamy te stają się czerwonawe. Białe zarodniki grzyba kumulują się na spodniej stronie liścia. W przypadku bardzo silnego porażenie cała dolna strona liścia jest biała. Liście w konsekwencji zamierają i zasychają. Rozprzestrzenianiu choroby sprzyja wilgoć w powietrzu. Pomóc zwalczyć chorobę mogą opryski fungicydami zawierającymi chlorotalonil czy azoksystrobinę.

Chrzan może zostać atakowany również przez wiele szkodników. Również na nie należy zwracać szczególną uwagę, aby móc w przyszłości cieszyć się dobrej jakości plonami. Na liściach chrzanu mogą pojawić się tzw. pchełki chrzanowe. Mają one żółte zabarwienie skrzydeł, są wielkości ok. 3 mm. Podczas żerowania Pchełki pozostawiają na liściach mnóstwo otworów. Blaszka liściowa początkowo żółknie, później zamiera. Aby zwalczyć pchełki, można niszczyć przede wszystkim chwasty z rodziny kapustowatych. Są to m.in. gorczyca polna, tasznik pospolity. Można też stosować insektycydy.

Na uprawach chrzanu może pojawić się Śmietka kapuściana. Larwy długości 7 mm niszczą skórkę korzenia poprzez drążenie korytarzy. Korzenie maja obniżoną wartość, a podczas przechowywania dochodzi do ich gnicia. Aby zwalczyć występowanie śmietki, należy m.in. zaprawiać sadzonki przed sadzeniem. Plantacje chrzanu należy lokalizować w dużej odległości od miododajnych upraw lucerny, koniczyny czy rzepaku, ponieważ ich sąsiedztwo sprzyja nagromadzeniu samic śmietek.

Jakie właściwości lecznicze chrzanu znacie? Czy pomógł Wam na jakąś dolegliwość? Dajcie znać w komentarzu.

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić bańki mydlane domowym sposobem?

Bańki mydlane zanim prysną nie tylko mienią się kolorami tęczy dają frajdę i to nie tylko tym najmłodszym. Poza tym są doskonałym tłem do wykonania efektownych zdjęć. Ich wykonanie jest bardzo proste, zatem do dzieła!

Zupa rybna – przepis

Prezentujemy przepis na proste i smaczne danie - zupę rybną, którą szybko przygotujemy. Sos jajeczno-cytrynowy doda jej aromatu i smaku, o którym długo nie zapomnimy.

Zobacz też

Mobbing w pracy – informacje

Wielu z nas może wskazać takie firmy lub działy w jakiejś firmie, w których rotacja pracowników jest zaskakująco wysoka. Szefowie narzekają na wzrost kosztów rekrutacji nowych pracowników, ich szkolenia, niską efektywność na początku pracy. Nikt jednak nie zastanawia się skąd ta nienaturalna, zwiększona rotacja. A to bardzo często jest po prostu MOBBING. Jest to problem równie wstydliwy jak choroba weneryczna, dlatego nikt się do niego nie przyznaje, nikt o nim nie mówi, a co najgorsze – nikt z nim nic nie robi.

Peruki Lublin – odzyskaj piękne włosy

Fryzura jest nieodłącznym atrybutem wizerunku człowieka. Od wieków ludzie przywiązywali dużą wagę do tego, jak prezentują się ich włosy....

Loteria szczepionkowa. Jak się zapisać? Jakie są szanse na wygraną? Kiedy odbędą się losowania?

Biorąc udział w loterii szczepionkowej masz szansę wygrać od 200 do nawet 1 000 000 złotych. Wystarczy się zarejestrować...

Może Cię zainteresuje: