Jedną z popularniejszych chorób występujących na plantacjach ogórków jest bakteryjna kanciasta plamistość liści ogórka. Choroba występuje zarówno na plantacjach polowych, jak i w szklarniach. Objawia się oliwkowożółtymi plamami na owocach oraz podziurawionymi liśćmi. Występuje także deformacja i karłowacenie plonów. Aby zapobiec chorobie, należy stosować opryski miedziowe.

Dobrym i skutecznym sposobem jest zastosowanie przedplonu z gorczycy. W przypadku wystąpienia choroby należy także przerwać uprawę roślin dyniowatych w tym miejscu na okres lat 3. Pomóc może także regularne odchwaszczanie roślin, aby zwiększyć przepływ powietrza. Pamiętajmy o tym, by porażone części roślin natychmiast palić, gdyż mogą być one dalszym źródłem choroby.

Na ogórkach może pojawić się także mączniak rzekomy dyniowatych. Charakteryzuje się on także oliwkowożółtymi plamami. Plamy te z czasem brunatnieją i zasychają, w konsekwencji liść opada. Cechą rozpoznawczą tej choroby są również szarofioletowe naloty na spodniej części blaszki liściowej. Jak tylko zauważymy pierwsze objawy, musimy zastosować opryski na liściach z obydwu stron.

Ogórki mogą także zostać porażone przez fuzaryjne więdnięcie oraz fuzaryjną zgorzel dyniowatych. Objawami tych chorób jest szybkie więdnięcie roślin oraz częściowe nekrozy. Zakażone zostaje także podłoże, przez co nawet przez kilka kolejnych lat choroba atakuje dyniowate. Wystąpienie choroby może ograniczyć tylko odkażanie podłoża oraz dłuższa przerwa w uprawie roślin dyniowatych na danym miejscu.

Kanciaste liście oraz brunatne plamy to objawy antraknozy. Z czasem pojawiają się rozległe dziurki na liściach, a na owocach możemy zauważyć gnilne plamy o zabarwieniu różowym. Przy zwalczaniu choroby skuteczna jest chemiczna ochron roślin.

Nasze ogórki mogą zostać zaatakowane również przez choroby grzybowe przez nasiona. Pojawiają się wtedy zgorzele siewek. Również plonowanie roślin jest znacznie obniżone. Aby zapobiec występowaniu chorób, należy zaprawiać nasiona.

Różne choroby grzybowe i bakteryjne, charakteryzujące się zgorzelami siewek i słabymi wschodami, możemy zwalczać termiczną dezynfekcją ziemi.

Bardzo ważna jest obserwacja naszych roślin oraz szybkie wykrycie zmian na liściach lub owocach. Aby skutecznie zapobiegać występowaniu jakichkolwiek chorób, wybierajmy odmiany odporne oraz zaprawiajmy nasiona i stosujmy płodozmiany.

Czy uprawa ogórków jest trudna? Na co należy zwrócić uwagę hodując ogórki? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak uniknąć zakalca w cieście?
Następny artykułChrzan – uprawa, choroby

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here