Obserwując drzewko bonsai można by pomyśleć, że jest to modyfikowana odmiana roślin spotykanych w lasach. Jednak w rzeczywistości bonsai jest zminiaturyzowaną rośliną. Drutowanie i przycinanie pozwala ukształtować drzewko. Każdy więc może wyhodować bonsai z dowolnego gatunku drzewa. Potrzebna nam jest tylko cierpliwość, fantazja i sporo pracy.

Hodowla drzewka bonsai
Wyszukujemy odpowiednią sadzonkę drzewka lub krzewu (najlepiej z własnego ogrodu). W specjalnie przygotowanej doniczce sadzimy drzewko, które potem formujemy za pomocą drutów, przycinamy w odpowiedni sposób.

Doniczki
Są ważnym elementem kompozycji, więc muszą być dobrane odpowiednio do szerokości i wysokość drzewka. Najważniejszą kwestią przy ich wyborze powinno być to czy posiadają otwory na dnie, które umożliwiają odpływ wody. Doniczka musi być odpowiednio duża, gdyż drzewko powinno być przesadzane po 2 latach. Jeśli wybierzemy roślinę o grubszym korzeniu to doniczka musi być głębsza.

Tworzenie formy – jak przycinać bonsai?
Formowanie przy pomocy cięć jest idealne w przypadku krzewów. Jeżeli jego ostateczna forma ma być bardziej fantazyjna potrzebne będzie również drutowanie. Należy jednak pamiętać, aby robić to późną jesienią lub zimą, gdyż inaczej grozi to uszkodzeniem drzewka. Najłatwiej tej czynności poddaje się drzewko o giętkich gałązkach. Drut powinien być owinięty spiralnie, z zachowaniem kąta 45 stopni od osi pędu (wzdłuż gałęzi). Wówczas nadajemy kształt dowolnej krzywizny, skręcając gałęzie w dowolnym kierunku. Zadrutowaną roślinę pozostawiamy w dowolnej pozycji na czas kilku miesięcy (do roku). Należy pamiętać, żeby usunąć drut zanim zacznie wrastać w korę. Do uprawy bonsai, w naszych warunkach klimatycznych, świetnie nadaje się lilak pospolity czyli bez.

Jakie inne rośliny macie w swoim domu? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak urządzić taras?
Następny artykułJak wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here