Do najbardziej popularnych drzew i krzewów, które dzięki swym wymogom nadają się do uprawy na tarasie, należą: azalie, berberysy, irgi, jałowce, krzewuszki, bukszpan, rododendrony, jałowce, trzmieliny, tawuły, cyprysiki, cyprysy, sosny, brzozy, świerki, jodły. Polecam również liczne odmiany traw ozdobnych oraz kaktusy i sukulenty.

Jakie rośliny?

Dzięki roślinom sezonowym, nasz taras co rok będzie się zmieniał. Oprócz tak popularnych jak begonie, petunie i pelargonie polecam również wprowadzenie pewnych elementów egzotyki. W sklepach ogrodniczych z łatwością zakupimy: kocanki włochate, heliotropy, bakopy, lantany, koleusy, scewole, werbeny czy też lantany. Są to rośliny, które kwitą obficie i bardzo długo. Ich okres kwitnienia, przeciąga się czasem nawet, aż do pierwszych mrozów. Podczas zimy możemy je przechowywać w chłodnym (około 5°C) i jasnym pomieszczeniu, jednak zazwyczaj traktuje się je jako rośliny jednoroczne.

Do nasadzeń w donicach polecam również rośliny typowo rabatowe: dimorfetki, bratki, nasturcje, lobelie, niezapominajki, stokrotki, portulaki, żeniszki oraz rośliny, które pną się w bardzo efektywny sposób: fasole, groszki pachnące, wilce, thunbergie oraz kobee.

W przypadku roślin wieloletnich, w pojemnikach możemy uprawiać wiele bylin, drzew oraz krzewów. Zdecydowanie najlepiej wybrać rośliny o małych wymaganiach. Ponadto rośliny, które wybierzemy, powinny mieć ozdobne liście ładnie wyglądające od wiosny aż po samą jesień. Powinniśmy również zadbać o obecność roślin zimozielonych. Pamiętajmy, że w jednej doniczce czy też pojemniku umieszczamy zawsze rośny o podobnych wymaganiach.

W donicach i pojemnikach dobrze będą się czuły:

Byliny: dzwonki, ber genie, barwinek, goździki, funkie, pierwiosnki, funkie, Żurawki, tawułki i trawy (bambusy, rozplenice itp.);

Krzewy iglaste: jałowiec chiński „Blue Alps” i „Stricta”, jałowiec pospolity „Repanda”, jałowiec płożący „Wiltonii”, kosodrzewina „Gnom”, „Mops” i „Pumilo”, świerk czarny „Nana”, świerk pospolity „Nidiformis”;

Krzewy liściaste: berberys Thunberga „Atropurpurea Nana”, „Aurea” i „Kobold”, krzewuszka „Nana Variegata”, forsycja „Maluch”, karagana syberyjska „Pendula”, klon palmowy „Dissectum Atropurpureum”, pięciornik krzewiasty, tawuły „Goldflame”, „Golden Princess” i „Little Princess”, azalie japońskie;

Krzewy liściaste zimozielone: bukszpan, kalmia, kiścień, pieris, różanecznik, trzmielina Fortune’a

Pnącza: bluszcz, hortensja pnąca, milin amerykański, powojniki, winobluszcze.

Jak duży taras macie? W jakim stylu chcecie go zaaranżować?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie ćwiczenia na rozgrzewkę?
Następny artykułJakie akcesoria wybrać na basen?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here