Szczególnie efektowne ulistnienie oraz pędy z kwiatami dodadzą uroku pozostałym nasadzeniom w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że roślina ta wymaga naszej dużej cierpliwości oraz odpowiedniej pielęgnacji. Niektóre gatunki mają bardzo ostro zakończone liście – lepiej ich unikać, zwłaszcza jeżeli w ogrodzie często bawią się dzieci.

Główną wartością ozdobną jukki są jej zimozielone liście, przypominające swym wyglądem miecz. Mają kolor zielony lub niebieskozielony, wyrastają z dużej rozety. W ciepłe lata roślinę dekorują długie pędy kwiatostanowe, na szczycie których znajdują się białe kwiaty.

Pielęgnacja jukki

Jukkę należy sadzić na stanowisku w pełnym słońcu, najlepiej z osłoną od zimnych i porywistych wiatrów. Urośnie nam prawie na każdym rodzaju gleby, jeżeli jednak chcemy się cieszyć dużym i pięknym okazem, unikajmy gleb ciężkich, mokrych, a zwłaszcza zimnych. Jest to gatunek mało mrozoodporny, wytrzymuje temperaturę jedynie do -10 stopni Celsjusza. Zatem na zimę, dobrze jest roślinę wysadzić z gruntu i pozwolić jej przezimować w domowych warunkach. W sezonie jesiennym oraz wczesną wiosną rozłóżmy pod jukką warstwę ściółki (może to być kompost, torf lub kora dekoracyjna; jeżeli mamy w swym ogrodzie iglaka, użyjmy jego opadłych igieł). Pod rośliny znajdujące się w pojemnikach zastosujmy nawóz wieloskładnikowy (może być ten sam, który stosujemy do róż), zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną.

Rozmnażanie

Jukkę rozmnaża się najlepiej przez podział. Możemy również na wiosnę oddzielić kilka odrostów. Najpierw wykopujemy całą roślinę, następnie od rośliny matecznej oddzielamy młode sadzonki. Powstałe po tym zabiegu rany – tak samo na głównej roślinie, jak i na nowo powstałych sadzonkach – zabezpieczamy preparatem grzybobójczym. Jest to konieczne, ponieważ to właśnie w tych miejscach mogą rozwijać się choroby. Sadzonki umieszczamy bezpośrednio w podłożu. Czystym i odkażonym sekatorem lub ostrym nożem przycinamy im liście. W ten sposób rośliny szybciej i łatwiej się przyjmą i ukorzenią.

Pasjonaci lubią również rozmnażać jukę z nasion, jednak wyniki tego mogą być trudne do przewidzenia, a roślinki rzadko kiedy są tak samo ładne jak te wcześniej wyselekcjonowane.

Jukki to rośliny odporne na choroby.

Odmiany zalecane do ogrodu:

Yucca filamentosa ‘Bright Edge’
Yucca filamentosa ‘Variegata’
Yucca flaccid ‘Golden Sword’
Yucca gloriosa
Yucca gloriosa ‘Variegata’

Jakie inne krzewy planujecie w swoim ogrodzie? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak podać szpital do sądu?
Następny artykułCzym jest umowa o sponsoring?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here