Klon palmowy może być niewysokim drzewem lub krzewem. Odmiany wyższe królują jako pojedyncze nasadzenia. Mogą pełnić rolę drzew dających cień. By nasze aranżacje w ogrodzie były ciekawsze, odmiany klonu palmowego możemy łączyć z krzewami o kolorowych liściach lub pędach. Rośliny te dobrze wyglądają na tle innych, czysto zielonych roślin. Liście klony w zależności od odmiany mogą być karminowoczerwone lub złocistożółte czy pomarańczowoczerwone.

Klony palmowe nie są w pełni mrozoodporne. Niektóre odmiany, a także młode egzemplarze należy na zimę okryć. Wymagają stanowisk ciepłych i osłoniętych. W miejscach silnie nasłonecznionych liście ulegają poparzeniom. Preferują gleby przepuszczalne i lekko kwaśne. Dobrze rosną również na glebach gliniastych. Stanowisko powinno być umiarkowanie wilgotne. Na zbyt podmokłym podłożu rośliny stają się podatne na choroby grzybowe, w wyniku których będą więdły i zamierały.

Przed posadzeniem podłoże powinno zostać odpowiednio przygotowane. Gleby zbyt ciężkie należy spulchnić. Gleby ubogie dobrze jest wymieszać z kompostem lub nawozami. Glebę można także wymieszać z piaskiem. Najefektowniej klony prezentują się w pobliżu miejsc wypoczynkowych, altan, tarasów. Idealnie nadają się do ogródków skalnych oraz do nasadzeń w miejscach reprezentacyjnych. Ich atrakcyjność dodatkowo może podkreślić podłoże z ozdobnych kamieni.

Jedną z popularniejszych odmian jest Klon palmowy (Acer palmatum) „Atropurpureum”. Może to być malowniczy krzew lub małe drzewo. Wysokość, jaką osiąga, to 3 m. Jego liście są ciemnoczerwone, powcinane i wachlarzowate. Odmiana ta nie toleruje długotrwałych susz. Do prawidłowego rozwoju wymaga gleb lekko kwaśnych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych.

Liście zielone posiada Klon palmowy (Acer palmatum) „Dissectum”. Charakteryzuje się głęboko powcinanymi, klapowanymi liśćmi z postrzępionymi brzegami. Domeną tej odmiany jest także to, że liście te jesienią przebarwiają się na jaskrawożółte do pomarańczowych.

Niektóre odmiany klonu palmowego nadają się do uprawy doniczkowej. Mogą być również prowadzone w formie bardzo efektownego drzewka bonsai. Uprawa doniczkowa możliwa jest ze względu na dość słabe tempo wzrostu.

Jakie drzewa i krzewy hodujecie w swoim ogrodzie? Dlaczego wybraliście te gatunki? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak założyć zespół muzyczny – krok po kroku
Następny artykułJak wybrać dobry zespół na wesele?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here