Zakwaszenie gleby może być skutkiem ubytków wapnia poprzez czynniki naturalne lub działalność rolniczą. Powoduje niższą produktywność gleb, zwiększa także skażenie środowiska. Nawozy wapniowe obniżają kwasowość gleby, wpływają także na polepszenie jej właściwości. Wapń wpływa na zlepianie się cząstek glebowych, tym samym ułatwia dostęp wody i powietrza do korzeni danych roślin.

W trakcie stosowania nawozów wapniowych bardzo ważne jest monitorowania odczynu gleby. Pierwsze wapnowanie zakwaszonej gleby nazywane jest wapnowaniem melioracyjnym. Dawka wapna w tym przypadku jest wysoka. Przy następnym wapnowaniu tzw. zachowawczym, dawka będzie znacznie mniejsza.

Pamiętajmy także, by wybrać odpowiednią formę wapna nawozowego. Na gleby ciężkie zalecane jest użycie wapna tlenkowego, na gleby lekkie – wapno węglanowe. Często na glebach zakwaszonych pojawia się także niedobór magnezu, dlatego idealnym wyjściem będzie zastosowanie nawozów wapniowo-magnezowych. Wapnowanie jest procesem trudnym i długotrwałym, wymaga wcześniejszego zaplanowania.

Wapno rozrzucamy przed uprawą roli, dokładnie mieszamy z glebą najlepiej przy użyciu narzędzi. Wymagany jest staranny i równomierny wysiew. Nie zapominajmy by nie stosować wapna na wilgotne gleby oraz nie wysiewać z obornikiem czy gnojówką. Nawozy wapniowe najlepiej stosować w okresie letnim. Stosowane jest także wapnowanie późnojesienne i zimowe, ale przynosi mniejsze korzyści. Istotne jest odpowiednia przereagowanie wapna z glebą.

Uwaga!

Wyróżnić możemy dwa rodzaje nawozów wapniowych, ustalane na podstawie pochodzenia i sposobu powstawania. Pierwszą grupę stanowią nawozy z produkcji, powstające w wyniku przerobu skał wapiennych. Nawozy z pozysku powstają z odpadów przemysłowych i kredy jeziornej. Nawozy wapniowo–magnezowe podzielić możemy na tlenkowe i węglanowe. Nawozy tlenkowe są wynikiem głównie mielenia skał wapniowo–magnezowych. Nawozy węglanowe otrzymywane są po zmieleniu skał wapniowo–magnezowych i wapniowych.

Wapnowanie przede wszystkim ogranicza dostępność dla metali ciężkich, w znacznym stopniu wpływa na przyswajalność mikroelementów przez rośliny oraz takich składników jak potas, fosfor, magnez. Poprawia właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne, wspomaga nawożenie organiczne i mineralne.

Używacie nawozów wapniowych? Jakich i do czego? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNawozy mineralne – stosowanie, działanie, podział
Następny artykułNawozy organiczne – przykład, stosowanie

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here