Wiosna, z części podziemnej (kłącze lub bulwa) wypuszczają we pędy a następnie kwiaty. Wraz nadejściem jesieni część nadziemna storczyków przechodzi w stan spoczynku.

Zimowanie
Powinniśmy późną jesienią zabezpieczyć rośliny przed zimą za pomocą liści lub gałązek z drzew iglastych. Pamiętajmy, że szczególnej opieki wymagają te storczyki, które uprawiamy po raz pierwszy. Są bowiem mało rozwinięte i nieprzystosowane do nowego miejsca.

Niektóre rodzaje storczyków

Bletilla pasiasta – najczęściej spotykany storczyk gruntowy. Polecany do uprawy gdyż dobrze się rozrasta i dość łatwo zakwita (5-6 kwiatów na pędzie)
Kruszczyki – z reguły rośnie w widnych lasach i na łąkach a czasami na nadmorskich wydmach. Kruszczyk, posadzony w ogrodzie, z roku na rok, się rozrasta, tworząc przy tym kwitnące kępy.
Stoplamki – w Polsce najczęściej można go spotkać na wilgotnych łąkach. Ich kwiaty są intensywnie różowe i mają dość skromne wymagania glebowe.
Plejona – sadząc ją na działce pamiętajmy ze potrzebuje zacisznego miejsca, można również hodować ją w domu.
Obuwiki – najpiękniejsze storczyki ogrodowe ale jednoczesnie najdroższe, ze względu na ich trudną aklimatyzację.

Uprawa storczyków
1. Wskazane jest ich sadzenie już wczesną wiosną a odradza jesienią, z uwagi na złą pora dla
ukorzenienia się roślin w podłożu.
2. Najlepszym miejscem dla storczyków w ogrodzie jest przestrzeń osłonięta od wiatru i raczej półcienista.
3. Sadząc bletilli możemy dodać do podłoża odrobinę gliny gdyż nie lubi gleby piaszczystej i suchej.
4. W przypadku storczyków z rodzaju plejona dodajemy do ziemi substrat torfowy z rozdrobniona korą sosnową (co czyni podłoże kwaśnym).
5. Storczyki jak stoplamki i kruszczyki wymagają częstego podlewania.
6. Uprawiając storczyki musimy pamiętać o ich nawożeniu i podlewaniu, latem najlepsza jest do tego deszczówka.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPelargonie – pielęgnacja
Następny artykułJak pielęgnować trawnik?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here