Wyróżnić można gatunki o cebulach jednorocznych (Tulipany, Kosaćce) oraz wieloletnich (Narcyzy, Hiacynty, Szafirki). Gatunki o cebulach jednorocznych charakteryzują się tym, że tworzą na miejscu cebuli matecznej cebulę zastępczą. Gatunki o cebulach wieloletnich tworzą przy cebuli matecznej cebulki przybyszowe, zdolne do wydawania kwiatów.

Rośliny cebulowe warto uprawiać, ponieważ dodają one dużo uroku i wdzięku naszym ogródkom. Większość odmian nadaje się na kwiaty cięte i do pędzenia. Rośliny te bardzo ładnie wyglądają pośród innych roślin na rabatach. Nadają się do nasadzeń miejskich, na kwietniki itp. Znajdują zastosowanie jako rośliny obwódkowe, do ogródków skalnych. Tworzą oryginalne grupy na trawnikach i pomiędzy luźno posadzonymi roślinami. Niektóre stosuje się do obsadzania zbiorników wodnych, inne dobrze wyglądają w donicach, skrzyniach itp. Można je uprawiać na tarasach, a nawet na balkonach. Bardzo modne są również bukiety ślubne z tulipanów i krokusów.

Najpopularniejszą rośliną cebulową jest Tulipan (Tulipa). Na szczycie pędu kwiatowego osadzony jest zwykle jeden kwiat. Okwiat składa się z trzech zewnętrznych i trzech wewnętrznych listków okwiatu. Tulipany kwitną od marca do maja.

Narcyz (Narcissus) pięknie wygląda na trawnikach w grupie lub pośród krzewów ozdobnych na rabatach w ogrodzie. Posiada kwiaty białe lub żółte. Wewnątrz kwiatu jest tzw. przykoronek – to cecha charakterystyczna dla tej rośliny. Cebule przybyszowe sadzi się we wrześniu. Podczas nadejścia mrozów cebule należy okryć liśćmi, torfem. Pod koniec czerwca wykopuje się cebule narcyzów. Należy je przechowywać w skrzyniach, gdzie dojrzewają i przesychają.

Bardzo ciekawie pod krzewami ozdobnymi i na tle trawnika prezentują się Szafirki (Muscari). Pędy kwiatowe wysokości ok. 20 cm zakończone są groniastymi kwiatostanami. Są one zbite i stożkowate. Kwiaty są koloru niebieskiego. Szafirki preferują glebę próchniczną, żyzną, ale niezbyt wilgotną. Stanowisko powinno być słoneczne, ewentualnie półcieniste.

Jest wiele atutów przemawiających za tym, by mieć w ogrodzie choć kilka roślin cebulowych. Dla miłośników kwiatów ich uprawa nie jest uciążliwa a dzięki nim ogrody i tereny zieleni w mieście tętnią życiem.

Jakie rośliny cebulowe hodujecie? Które pasują do siebie najbardziej? Czekamy na Wasze komentarze.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy zdrada oznacza brak miłości?
Następny artykułKolory w ogrodzie – niebieski, granatowy

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here