Rośliny Strelicja i helikonia - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Strelicja i helikonia – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

-

Strelicje, należą do grupy roślin o bardzo rozrośniętym systemie korzeniowym, tworzących liczne rozłogi. Oznacza to, że ich uprawa powinna odbywać się w dużych i obszernych pojemnikach. Podłoże powinno być żyzne, ciężkie i gliniaste. Dodatkowo powinno być zmieszane w równej proporcji z piaskiem. Na dnie pojemnika powinniśmy zrobić kilka dziurek oraz drenaż w postaci żwirku lub skorupek z jajka. Ochroni to korzenie przed nadmierną wilgocią. Strelicje należą do roślin bardzo „żarłocznych”, dlatego też podczas okresu wzrostu, powinniśmy je nawozić przynajmniej co 2 tygodnie.

Polecamy nawozy o małej zawartości azotu, ale z dużą zawartością mikroelementów. Nawozy organiczne oraz azotowe powodują osłabienie kwitnienia, zatem unikajmy ich.

strelicja

Fot. sxc.hu

Stanowisko powinno być przewiewne, widne. Najlepiej w pobliżu balkonu lub okna. Są to kwiaty bardzo wytrzymałe na działanie promieni słonecznych, jednak dla ich dobra osłaniajmy je delikatnie, zwłaszcza podczas upałów, ponieważ nadmiar promieni powoduje, że zdecydowanie słabiej rosną. Również podczas uciążliwych upałów powinniśmy pomieszczenie wietrzyć, a roślinę obficie podlewać. Sugerujemy również spryskiwanie liści, jednak dopiero w momencie kiedy podłoże przeschnie. W połowie października podlewanie ograniczamy. To moment, kiedy roślina wchodzi w stan spoczynku a jej funkcje życiowe znacząco spowalniają. Jeżeli nie zwrócimy na to uwagi, to na wiosnę roślina może zakwitnąć słabiej lub co gorsza nie zakwitnąć wcale.

Strelicje uwielbiają pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza. Dlatego też w okresie zimowym powinniśmy ustawiać je z dala od grzejników. Najlepszym miejscem będzie to obok nawilżacza powietrza. Pamiętajmy, że są to rośliny ciepłolubne, zatem temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 10 st. C. Chrońmy również naszą roślinkę przed bardzo groźnymi dla niej mroźnymi przeciągami. Optymalna temperatura w okresie wegetacji to 20-25 st. C a w okresie spoczynku (zimą) 18 st. C.

Jakie inne kwiaty planujecie w swoim ogródku? Jak duży jest Wasz kwietnik?

Barbara Machalska

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Składanie serwetek – listek (+film)

Serwetka złożona w kształcie liścia, włożona do wazonu lub kieliszka pięknie wygląda na stole przygotowanym do uroczystego obiadu. Wykonanie jest bardzo proste, a ozdoba ładna i elegancka.

Ostra białaczka – objawy, leczenie

Najczęściej u osób dorosłych występują ostre białaczki szpikowe. Są to nowotwory złośliwe. U zdrowej osoby szpik kostny produkuje krwinki, również krwinki białe. Proces ten przebiega etapami, od form najbardziej wczesnych aż do wytworzenia dojrzałych krwinek białych.

Zobacz też

Ćwiczenia na szyję

Szyja, włosy, biust – stanowią atrybuty kobiecości. Przywiązujemy podwójną wagę do ich wyglądu, świeżości, dbamy o ich pielęgnację i piękny wygląd. Skóra szyi, podobnie jak i twarzy, a nawet szybciej, traci wraz z wiekiem swą jędrność i gładkość, jej powierzchnia zostaje naznaczona pierwszymi zmarszczkami, traci swe piękno. Szyja i kark to także miejsca, których mięśnie są bardzo napięte. Stres często gnieździ się w mięśniach karku, które wtedy bolą. Czy istnieją sposoby na giętką szyję, które pozwoliłyby nam zachować jej urodę oraz wzmocnić mięśnie?

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: