Światopogląd. Wiara w Tarota jest kwestią światopoglądu. W gruncie rzeczy chodzi tu bowiem nie tylko o wiarę w samego Tarota, ale w astrologię w ogóle. Wielu ludziom udaje się łączyć racjonalne podejście do rzeczywistości z przekonaniem o prawdziwości wróżb. Zwykle nasza postawa wynika po prostu z osobistych doświadczeń. Jeśli komuś sprawdziła się wróżba Tarota, będzie przekonywał o jego prawdziwości. Jeśli z kolei rzeczywistość zupełnie rozminęła się z wróżbą, Tarot zostanie uznany za zwykłą zabawę.

Doświadczenie wróżącego. Tarot uważany jest za sztukę trudną, która wymaga etapowego wtajemniczenia, dlatego dla niektórych osób wiara w prawdziwość wróżby wiąże się z umiejętnościami wróżbity. Wśród ludzi zajmujących się magią istnieje nawet pogląd, że ktoś, kto nie potrafi wróżyć z Tarota, w ogóle nie powinien z nim eksperymentować, ponieważ może ściągnąć na siebie nieszczęście. Podobno również Tarot musi być przechowywany w ściśle określonych warunkach i odpowiednio szanowany.

Sposób na refleksję i medytację. Nie wszyscy widzą w Tarocie metodę wróżenia. Wielu ludzi traktuje ten rodzaj kart jako okazję do pogłębionej refleksji nad własnym życiem. Pogląd ten wynika między innymi z tego, że odczytywanie znaczenia Tarota opiera się na indywidualnej intuicji. Nie ma tu jednej słusznej interpretacji, a jedynie symbole, które mają do nas przemówić. Karty Tarota nawiązują do pierwotnych obrazów zbiorowej podświadomości, czyli archetypów. Stanowią mozaikę obrazów i znaczeń, które mogą sugerować wszystko albo nic, w zależności od tego, kto na nie patrzy. Podobnie zatem jak w przypadku psychoanalitycznej interpretacji snów, Tarot nie musi wcale mówić o przyszłości, ale dawać nam informacje dotyczące naszego stanu duchowego.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o prawdę Tarota. Dla jednych będzie on bowiem stanowił klucz do odkrycia tego, co nas czeka. W innych natomiast nie będzie wzbudzał większego zainteresowania. Decyzja należy zatem do nas samych.

Co myślicie o Tarocie? Mieliście kiedyś kładzione karty? Czy któraś z przepowiedni się sprawdziła? Pozdzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak naprawić główny błąd w Medieval Total War?
Następny artykułJak grać w CS Source?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here