Rozmiary Czy Tarot mówi prawdę, czy kłamie?

Czy Tarot mówi prawdę, czy kłamie?

-

Światopogląd. Wiara w Tarota jest kwestią światopoglądu. W gruncie rzeczy chodzi tu bowiem nie tylko o wiarę w samego Tarota, ale w astrologię w ogóle. Wielu ludziom udaje się łączyć racjonalne podejście do rzeczywistości z przekonaniem o prawdziwości wróżb. Zwykle nasza postawa wynika po prostu z osobistych doświadczeń. Jeśli komuś sprawdziła się wróżba Tarota, będzie przekonywał o jego prawdziwości. Jeśli z kolei rzeczywistość zupełnie rozminęła się z wróżbą, Tarot zostanie uznany za zwykłą zabawę.

Doświadczenie wróżącego. Tarot uważany jest za sztukę trudną, która wymaga etapowego wtajemniczenia, dlatego dla niektórych osób wiara w prawdziwość wróżby wiąże się z umiejętnościami wróżbity. Wśród ludzi zajmujących się magią istnieje nawet pogląd, że ktoś, kto nie potrafi wróżyć z Tarota, w ogóle nie powinien z nim eksperymentować, ponieważ może ściągnąć na siebie nieszczęście. Podobno również Tarot musi być przechowywany w ściśle określonych warunkach i odpowiednio szanowany.

Sposób na refleksję i medytację. Nie wszyscy widzą w Tarocie metodę wróżenia. Wielu ludzi traktuje ten rodzaj kart jako okazję do pogłębionej refleksji nad własnym życiem. Pogląd ten wynika między innymi z tego, że odczytywanie znaczenia Tarota opiera się na indywidualnej intuicji. Nie ma tu jednej słusznej interpretacji, a jedynie symbole, które mają do nas przemówić. Karty Tarota nawiązują do pierwotnych obrazów zbiorowej podświadomości, czyli archetypów. Stanowią mozaikę obrazów i znaczeń, które mogą sugerować wszystko albo nic, w zależności od tego, kto na nie patrzy. Podobnie zatem jak w przypadku psychoanalitycznej interpretacji snów, Tarot nie musi wcale mówić o przyszłości, ale dawać nam informacje dotyczące naszego stanu duchowego.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o prawdę Tarota. Dla jednych będzie on bowiem stanowił klucz do odkrycia tego, co nas czeka. W innych natomiast nie będzie wzbudzał większego zainteresowania. Decyzja należy zatem do nas samych.

Co myślicie o Tarocie? Mieliście kiedyś kładzione karty? Czy któraś z przepowiedni się sprawdziła? Pozdzielcie się swoimi doświadczeniami.

Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wypowiedzenie umowy o pracę – wzór

Wypowiedzenie umowy o pracę nie ma przypisanej ściśle określonej formy, która decydowałaby o ważności samego wypowiedzenia. W zależności od tego, która strona umowy (pracodawca czy pracownik) wypowiada umowę o pracę, informacje i sama forma wypowiedzenia mogą się nieco różnić.

Trening siłowy dla kobiet – ćwiczenia

Każda kobieta chciałaby wyglądać jak gwiazda filmowa; szczupła sylwetka, smukłe ramiona płaski brzuch, zgrabne nogi. Wszystkie te aspekty mogą zapewnić nam ćwiczenia na siłowni.

Zobacz też

Jak radzić sobie z marudą?

Ciężko wytrzymać z małym marudą. Nieustanne, nieuzasadnione zrzędzenie może doprowadzić do szewskiej pasji nawet najbardziej cierpliwą osobę. Zanim jednak udamy się po pomoc do psychologa, licząc, że „odczaruje” nasze dziecko, warto zdać sobie sprawę, że najczęstsze dwa przypadki marudzenia u dzieci mają pozapsychologiczne przyczyny – są to niewyspanie bądź rozpoczynająca się choroba.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: