Do gry w Baśkę potrzebne są cztery osoby. Rozgrywka jest bardzo szybka, zazwyczaj jedno rozdanie nie trwa nawet jednej minuty. Talia do Baśki składa się bowiem tylko z szesnastu kart – każdy gra otrzymuje po cztery. W skład talii wchodzą asy, damy, walety i dziesiątki. Karty rozdawane są pojedynczo każdemu graczowi zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Jedno rozdanie obejmuje dwie fazy: licytację (rajcowanie) oraz rozgrywkę. Zadaniem licytacji jest ustalenie rodzaju gry i wyłonienie dwóch stron (starych i młodych). Niekiedy bywa tak, że podział ten staje się jasny dopiero w trakcie rozgrywki. Przebieg rozgrywki oraz sposób rozliczania uczestników gry jest różny w zależności od odmiany gry. Jest ich kilka: zwyczajna, cicha, wesele, Zollo, Gran(d) Doux lub Zollo Doux.

Przelicytowany kontrakt określa starszeństwo kart:

gra zwyczajna, wesele, cicha, zolla:

as kier
10 kier
dama trefl
dama pik
dama kier
dama karo
walet trefl, pik, kier, karo
as karo, 10 karo
as pik, 10 pik, as trefl, 10 trefl – fele

wylicytowanie grana (sytuacja w której jeden gracz gra przeciwko reszcie)

walet trefl
walet pik
walet kier
walet karo

Zwykła gra w Baśkę wygląda następująco: gracze tworzą dwie pary. Duet tworzą gracze, którzy mają stare damy (dama pik i dama trefl) – są to „starzy”. Drugi duet to „młodzi”. Po zakończeniu etapu licytacji, w przypadku braku zgłoszenia kontraktu (gry) od któregokolwiek z graczy, odbywa się zwykła gra.

Początkowy ruch należy do gracza siedzącego po lewej stronie rozdającego. Wykłada on jakąkolwiek kartę według uznania. Następnie gracze po kolei dokładają karty trzymając się obowiązku przebijania czyli wykładania karty starszej od poprzedniej. Jeśli ten warunek nie może być spełniony, gracz jest zobligowany dołożyć trumfa. Trumfa można ewentualnie zastąpić przez fele. W sytuacji, gdy pierwsza karta rozdania jest felą, wtedy gracz, który posiada drugą felę w kolorze musi ją wyłożyć.

Zwycięstwo w grze należy do graczy, którzy zbiorą co najmniej 53 punkty. W Baśkę gra się niekiedy także na żetony lub drobne pieniądze.

Uwaga!

Zgodnie z oficjalnymi, turniejowymi zasadami w czasie trwania rozgrywki niedozwolone jest pokazywanie kart, przekazywanie partnerowi jakichkolwiek informacji czy podpowiedzi, prowadzenie rozmowy na temat aktualnej rozgrywki.

Jakie są Wasze ulubione gry karciane? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMasaż bańką chińską – jak robić, na co pomaga, opis
Następny artykułMasaż aromaterapeutyczny – opis, na czym polega, wskazania

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here