Olejki eteryczne są to zapachowe mikstury będące mieszaninami związków organicznych, alkoholi, aldehydów, ketonów i estrów. Zlokalizowane są w kwiatach, liściach, korzeniach, owocach, nasionach i cebulach.

Przed przystąpieniem do zabiegu należy wykonać co najmniej dwudziestogodzinny test alergiczny: jedna kropelka w dole łokciowym, pod łokciem, za uchem lub na mostku. Ma to na celu zapobiegnięciu reakcjom alergicznym. Można także zastosować masaż relaksacyjny z neutralnym olejkiem, a na końcu test pod kątem alergii uczuleń. Do masażu stosujemy 20 ml oleju bazowego (oliwa z oliwek, z winogron, lniany, migdałowy, itp.) z 5 kroplami olejku eterycznego, lub 50 ml oleju bazowego z 15-30 kroplami olejku.

Czas zabiegu: 45-60 minut.

Nie powinien być on wykonywany codziennie, ale 2-3 razy w tygodniu. Zbyt duża dawka może bowiem zaszkodzić osobie masowanej. Zatrucie olejkami objawia się biegunką, nudnościami, wymiotami, bólami brzucha i zawrotami głowy.

Wskazania:

bóle psychiczne, nerwowe, cellulit, różnego typu bóle, zaburzenia krążenia, schorzenia wewnętrzne.

Masaż aromaterapeutyczny ma na celu poprawę zdrowia. Polega na wprowadzeniu do organizmu olejku eterycznego o właściwościach leczniczych Ze względu na ich różnorodność, poniżej – dla przykładu – podano niektóre z nich:

OLEJKI ETERYCZNE I ICH DZIAŁANIE

RUMIANKOWY – leczenie objawów alergicznych, zmniejszenie potliwości, stresu;

EUKALIPTUSOWY – oczyszczanie zatok, trądzik, kaszel;

HERBACIANY – poparzenia, ukąszenia owadów, infekcje bakteryjne, grzybica;

MELISA LEKARSKA – odświeżenie umysłu i ciała;

RÓŻANY – działa antydepresyjnie, relaksująco, leczy migreny;

OREGANO – rozjaśnia umysł, poprawia wytrzymałość fizyczną, działa rozgrzewająco, antycellulitowy;

ESTRAGONOWY – zmniejsza uczucie stresu, działa uspokajająco, pomaga w trawieniu;

SOSNA – działa odświeżająco, stymulująco i sterylnie;

TYMIANKOWY – działanie dezynfekujące;

POMARAŃCZOWY – działa wykrztuśnie, żółciopędnie, wiatropędnie, rozkurczowo, pobudza wydzielanie soków trawiennych, pomaga w leczeniu stresu, bezsenności i depresji.

Uwaga!

Masaż aromaterapeutyczny polega na ułożeniu kompozycji zapachowej ze względu na dolegliwości pacjenta z uwzględnieniem jego upodobań zapachowym. Może być to masaż całościowy lub miejscowy.

Próbowaliście kiedyś takiego masażu? Przyniósł pożądane efekty? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBaśka – zasady gry
Następny artykułMasaż ajurwedyjski – co to jest, na czym polega, działanie

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here